Abyste měli doma svěží vzduch

Nejnovější články

Share

Pár triků, co se dá udělat pro to, aby se nám v bytě vždy dobře dýchalo.

Pokud se ve svém příbytku necítíte dobře a ráno se probouzíte unavení, na vině může být vzduch který dýcháte. Váš organismus bojuje s nepohodou a nemá dostatek sil na to, aby se regeneroval. Zamyslete se nad domovem ve kterém trávíte většinu času dříve, než budete hledat pomoc u lékaře.

1.Zachyťte ze vzduchu prach
Minimalistické interiéry s hladkými podlahami a žaluziemi na oknech jsou možná v módě. Pravdou však je, že při pravidelném důkladném úklidu jsou koberce na zemi a záclony na oknech skvělými lapači prachu. Svou velkou strukturovanou plochou zachycují létající částice a brání jejich putování volným prostorem. Zatímco z laminátové podlahy se zvednou zrníčka prachu při každém kroku, z koberce ven nemohou.

Využijte strukturované plochy jako čistící prvky a osmeľte se byť na polepení stěn textilními tapetami v místnosti na spaní. Vždy však volte ty, které je možné udržet v čistotě bez velké námahy.

2.Odchyťte vlákna z oděvů
Možná to zní překvapivě, ale sušička prádla má zázračnou schopnost odstranit z prádla a oblečení všechny úlomky vláken, které se při opotřebení uvolnily. Při každém cyklu se zachytí ve filtru, ve kterém vytvoří spousty vrstvu plsti. Čím starší a Nejkvalitnější materiály v ní sušíte, tím více prachových částic se ve filtru zachytí. Díky tomu nebudou při každodenních aktivitách rozlietavať po místnosti, což odlehčí vašemu dýchání.

Sušičky prádla jsou velkými žrouty energie a pokud nemají odvod vyfukovaného vzduchu do exteriéru, v letních dnech dokáží koupelnu řádně zahřívají. V zimě však teplo předány do interiéru kompenzuje účet za provoz.

3.Vyperte vzduch v pračce
Vzdušná pračka je filtr, přes který cirkuluje vzduch v místnosti. Elektrostatickým štítem a sadou filtrů zachycuje ze vzduchu poletující částečky, z nichž mnohé jsou tak malé, že jejich vidět pouze v úzkém světelném paprsku díky lomu světla. Pracuje tiše a ani nepřetržitý provoz pro ni není problémem. Pokud vám i to nejmenší znečištění vzduchu pylem a prachem způsobuje zdravotní problémy či nepohodu, pračka může být řešením.

Důležité je přizpůsobit kapacitu vzdušné pračky kubatuře místnosti a naučit se zavírat dveře. Jinak se její práce neprojeví v plné míře. Ze vzduchu dokáže zachytit pouze ten prach, který nesedl na nábytek a podlahy.

4.Kopírujte přírodu
Stálezelené rostliny a květiny dokáží zvýšit kvalitu vzduchu v místnostech. Nejen proto, že se z jejich listů odpařuje do ovzduší vlhkost, ale i pro jejich schopnost vázat ze vzduchu různé látky ve svých pletivech. Čím více je ve svém příbytku soustředíte, tím více se podepíší na změně kvality ovzduší. Využijte popínavky vedené po opoře, převislé rostliny a stromkovité druhy. Díky svému specifickému tvaru vám neuberou mnoho životního prostoru.

Nekupujte předražené rostliny od prodejců, ale namnožte si je od svých přátel a známých. Mnohé druhy, nenáročné na světlo a teplo, najdete i ve volné přírodě. Hledejte v hustých hájích a lesích.

5.Upratujte namokro
Při úklidu domácnosti upřednostňujte techniky, při kterých nerozvířil prach, který se vám podařilo úspěšně zachytit. Upřednostněte mechanickou koště před vysavačem, stírejte povrchy vlhkým hadrem z mikrovlákna a největší pozornost věnujte místům, které způsobují proudění vzduchu. Jde nejen o topná tělesa, ale také o elektroniku se zabudovanou ventilací. Právě ty mohou být skrytým znečišťovatelem vašeho prostředí.

Pokud budete pracovat při otevřených oknech, podstatná část rozvířeného prachu odletí v proudu teplého vzduchu mimo vašeho domova.

6.Sledujte vlhkost
Ručičku vlhkoměru byste měli sledovat hlavně v průběhu topné sezóny. Pokud klesne pod hranici 50 procent, pobyt v místnostech ztrácí na komfortu a zvyšuje se i objem prachu, který cirkuluje v prostoru. Využijte odpařovače na radiátorech, ultrazvukový zvlhčovač, fontánku s velkou odpařovací plochou či akvárium překryté pletivovým rámečkem.

Hodnoty vlhkosti se v průběhu roku mění. Proto byste se měli snažit upravit mikroklima, ve které trávíte mnoho denního času na správné hodnoty.

7.Preč s chemickým smogem
Pokud vždy na návštěvách cítíte charakteristickou vůni či pach cizích příbytků, neznamená to, že u vás je to jinak. Vzduch je naplněn těkavými látkami, které se uvolňují z lepidel dřevotřískového nábytku, plastů elektroniky a ze syntetických textilií. Pokud jste dosud upřednostňovali průmyslové materiály před přírodními, měli byste začít uvažovat nad změnou. Upravte svůj životní prostor tak, abyste ho naplnili přírodními materiály bez zátěže chemických aditiv.

Dřevěný masiv napuštěný přírodními oleji, vlna a bavlna jsou začátkem vašeho hledání.

euro