Deset tipů jak přikrmovat ptáčata

Nejnovější články

Hledáte inspiraci, co ještě koupit rodině pod stromek?

Už vážně nevíte, jakým dárkem potěšit natolik, aby si...

Neutrácíte zbytečně za investiční zlato? Dávejte si pozor na marže obchodníků

Zlato je celosvětově uznávaným investičním prostředkem. S jeho pomocí...

Zařaďte do svého portfolia investiční zlato

Investovat musí každý, kdo chce ochránit hodnotu svých peněz....

Už máte vybrané dárky pro maminku k Vánocům?

Vánoce se blíží a spolu s nimi i nutnost...

Pohodlná dětská bodýčka s vtipným potiskem pro malé dobyvatele světa

Dětská bodýčka s vtipným potiskem jsou jedním z nejpopulárnějších...

Share

S umístěním krmítka pro ptáčata nemusíte čekat až do momentu, kdy se příroda ocitne pod sněhem.

S umístěním krmítka pro ptáčata nemusíte čekat až do momentu, kdy se příroda ocitne pod sněhem a ukazatel teploměru klesne hluboko pod bod mrazu.

Již nyní ho začnou navštěvovat sýkorky, brhlík a vrabci, které hledají zpestření svého jídelníčku.

Pokud je ve vašem okolí potravy málo, na krmítko budou nalietava v četných kŕdlikoch a vy budete mít zážitek z každodenního pozorování. Užijete si je zkoumavě opatrnost, šarvátky při stále prázdnější krmítku a spatříte i to, jak se sýkorky od brhlíku naučí rozbíjet slunečnicová semínka na hrubé omítce.

  1. Na design si nepotrpí
    Zem je pro ptáčata tím nejpřirozenějším krmítkem. Proto si nedělejte těžkou hlavu z toho, jestli je doma vyrobené krmítko z PET láhve stejně dobré jako zásobník z pletiva nebo vyzdobený dřevěný domeček z ekoobchodu. Důležité je pouze to, aby bylo krmítko pro ptáčata přístupné a ochránilo obsah před vrtochy počasí.

Krmivo třeba ochránit před vodou, sněhem a větrem. Je praktické, pokud spodní část zachytí vše, co ptáčata rozhází při přebírání a rozfoukal při vzletu z krmítka. Pokud se semínka ztratí pod silnou vrstvou sněhu, stanou se dostupnými až při oblevě.

  1. Ne všechny jsou maličké
    O potravu se v blízkosti lidských obydlí nezajímají pouze drobné druhy ptactva. Hrdličky, drozdi a čvíkoty které neodletěli, neumějí šplhat po závěsných zásobnících a do malých Domečková krmítek se nevejde. Chcete-li pomoci i jim, postarejte se o to, aby bylo krmítko dostatečně velké.

Častými návštěvníky jsou i různé druhy datlí, které hledají živočišnou potravu. Vyvarovat byste se měli vari pouze přikrmování městských holubů, s jejichž těle přemnožené populací bojují samosprávy.

  1. Snažte se je nezabít
    Ačkoliv ptáčata při krmení neztrácejí svou ostražitost, nevhodně umístěny krmítko může zvyšovat šance predátorů při lovu. Krmítka umisťujte na místo, při kterém kočky nemohou číhat na svou kořist, aby se měli s čím pobavit. Vyvarujte se používání jemných sítěk na tukových krmítkách, ptáčata v nich mohou uváznout.

Pokud věšíte krmítko na verandu nebo jej umísťujete před okno, zareagujte okamžitě, pokud začnou ptáčata narážet do skleněných výplní. Pomůže cokoli. Liniová kresba vápnem, papírová ozdoba nalepená na skle či závěs z interiérové ​​strany. Stává se to většinou tam, kde ptáčata unikají před lidmi.

  1. Krmivo z obchodu nechutná lépe
    Směsi semínek, lojové kulky a různé jiné příkrmy pro ptáčata z prodejní sítě nejsou ničím výjimečné a nechutnají lepší než ty, které jim víte ze své spíže naservírovat sami. Chcete-li pomoci ptačí a ne naplnit peněženky prodejců, sáhněte přímo po surovinách.

Zapomeňte na všechny osvědčené recepty z internetu a pomyslete na to, čím se živí přes letní sezónu. Sbírají to, co jim chutná a je jim úplně jedno, jestli je sezóna drobného hmyzu nebo na keřích dozrávají drobné plody. Každý má svůj vlastní jídelníček.

  1. Tuk je náhradou za hmyz
    Hmyzožravé ptáčata procházejí v zimních měsících na chudší stravu a tak vždy ocení živočišné a rostlinné tuky. Nabídnout je můžete ve formě slunečnicových semínek, máku, řepky, nesolených oříšků nebo loupaného ovsa.

Podstatně levnější je však neuzená vepřová slanina, hovězí lůj, vepřové sádlo či směs rostlinného oleje s hrubou moukou. Pochutnat si na nich přijdou brhlík, sýkorky, šoupálek a pevné živočišné tuky potěší i datle. Směle jim můžete nabídnout i droby povařené ve vodě.

  1. Gazdovské krmiva nezklamou
    Vrabci, strnadi a hrdliček jsou vděčné stejnému krmení jako domácí hospodářská zvířata. S radostí se pustí do ječmene, pšenice a kukuřičné lámanka. Pokud jsou hladové, nepohrdnou ani rýží či jinými obilovinami.

Nabídnout jim můžete i strouhanku nebo natlučeny bezvaječné těstoviny. Dbejte o to, aby tento druh krmení byl vždy v suchu, aby nezačal v teplejším počasí kvasit. Možná vám bude nějaký čas trvat dokud se na vaši nabídku zájemci pozlietajú. Mnozí už stihli objevit příležitosti při odpadkových koších.

  1. Krmítko, které se naplní samo
    Ne všechna krmiva třeba kupovat. Pokud ve dvoře zasadíte okrasné keře rodící drobné plody, potáhnete plot rodivé přísavníkem nebo zasadíte do kouta zahrady jeřabin či základě, ptáčata si najdou dobroty v každoroční úrodě, která zůstane viset na větvích.

Drozdi a brkoslav ocení i přebytky z úrody vašich jabloní. Pokud jim budete přebytečné ovoce během zimy servírovat na parapetní desku nebo do jednoduchého krmítka, štědrou nabídku zajisté neodmítnou. Pochutnají si i na hrubo strouhané mrkve.

euro