Jak opravit dřevěnou židli?

Nejnovější články

Podle čeho vybrat koučovací výcvik

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na dráhu kariéry...

Máte doma starý výrobník nebo bombičku SodaStream? V květnu je vyměníte za nové až s 30% slevou!

Používáte doma výrobník perlivé vody? Domácí příprava sycených nápojů...

Fotokoutek na svatbu: Zábava pro hosty a nezapomenutelné vzpomínky

Fotokoutek na svatbu se v posledních letech stal velmi...

Investoři zlato zbožňují

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz....

Share

I když jsou židle jedním z nejnamáhanějších nábytku v domácnosti, díky důmyslné konstrukci dokáží s drobnou údržbou sloužit mnoho desetiletí. Najděte si čas a vraťte tím vašim punc trvanlivosti.
.
Výhodou židlí je, že jejich konstrukce nepodléhá módním trendům. Změna výpletu, čalounění či obnova povrchu dokáží změnit jejich vzezření natolik, že nikdo nedokáže po renovaci s jistotou říci, kolik let používání mají za sebou.

 1. Zalepte uvolněné čepy
  Lepené spoje, které se v průběhu let uvolnily opravte vždy lepením. Použít lze pouze takové lepidla, které při vytvrzování nezvětšují svůj objem bublinkami plynů. Zapomeňte na polyuretanové lepidla a sáhněte raději po osvědčeném klihu, disperzních lepidlech či epoxidy.

Výhodou klihu a disperzních lepidel tříd D1 a D2 je, že je lze v případě potřeby opakovaně uvolnit vlhkostí, vodou či horkou párou. Vhodné jsou však pouze pro použití v interiéru. Disperzní lepidla tříd D3 a D4, stejně jako epoxidová lepidla, dokáží odolat vodě. Budoucí opravy se však kvůli jejich použití mohou zkomplikovat.

Uvolněné čepové spoje rozevřete, vyčistěte od zbytků původního lepidla a přebruste jemným brusným papírem. Naneste lepidlo na obě styčné plochy a rozebrán spoj opětovně složte. Aby zůstal spoj stejně utažen po celou fáze lepení, použijte na jeho fixování svorky nebo stahovací pás či provázek, který napnete paličkou stejně, jako starou rámovou pilu.

Pokud je třeba obnovit pevnost několika čepů, není na škodu rozebrat celou židli a uvažovat i o renovaci jejího povrchu. Broušení jednotlivých dílců je jednodušší než broušení celku.

 1. Vyměňte šrouby za spolehlivější
  Židle, které kombinují lepené spoje se šroubovanými jsou obvykle pospojovány starými šrouby, které nejsou vyrobeny z tvrzeného materiálu. Projevuje se to hlavně na jejich hlavách s drážkou, která je poškozena opětovným utahováním. Nahraďte je novými s křížovou drážkou philips či Pozidriv. Volte šrouby stejné délky a průměru s polozávitom. Ten zajistí pevné utažení dvou dílců dohromady.

Pokud původní šroub poškodila dřevěný dílec a závit v něm řádně nedrží, použijte plnící tmel, nebo směs pilin a disperzního lepidla na její vyplnění. Pokud patříte mezi zručnější mistrů, původní otvor odvŕtajte vrtákem se 6-milimetrovým průměrem a vlepte do otvoru kolíček na spojování nábytkových dílců. Takto opravený spoj bude opět vytrvalý a každou uvolněnou šroub hravě přitáhnete.

 1. Skoncujte s kýváním
  Pokud se židle kývá na rovné podložce i přesto, že je zcela v pořádku, na vině budou nestejné délky jejích nohou. Chyba mohla vzniknout poškozením některé z nich, či trvalou deformací židle na nerovném podkladu. Zatímco sáhnete po pilku abyste věci dali do pořádku, naznačte si rysky dokonalé roviny.

Položte židli na rovnou pracovní desku stolu a podložte nejkratší nohu tak, aby židle pevně stála. Vezměte krabičky od zápalek, dřevěný odřezek nebo několik mincí, které jsou pouze o málo vyšší, než podložka. Použijte je na obkreslení rysky kolem každé nohy. jelikož stolička stabilně stojí a každá ryska je ve stejné vzdálenosti od roviny, po skácení budou nohy opět v rovině.

Ruční pilkou s jemným zubem zkraťte nohy a jemně je zabruste tak, aby byly jejich vnější hrany zkosené. Neuděláte chybu, pokud řezivo plochy pro zpevnění opakovaně napustíte lněnou fermeží nebo jiným vysychavé olejem.

 1. Obnovte čalounění a výplety
  Většina Továrna vyráběných židlí v slovenská domácnostech je vyhotovena tak, aby jejich přečalounění zvládl bez větší námahy každý kutil. Čalouněná je obvykle pouze sedací část, kterou lze z rámu židle vytáhnout. Potahová látka je upevněna nastřelovacími drátků k rubové straně sedáku z překližky nebo masivního dřeva.

Pokud je poškozen pouze látkový potah, nový lze směle natáhnout přímo na původní. Začněte čelní stranou, po upevnění vytáhněte látku upevněním k zadní straně a následně pracujte na obou bočnicích. Látku vytahujte tak, aby se nedeformovala molitanová výplň. Aby se sponky nekrivili, připlaťte si za značkové z tvrzeného drátu a nepoužívej větší délku než 10 milimetrů.

Pokud je molitanové jádro polosedu, budete muset provést čalounění v plném rozsahu. Opatrně uvolněte původní potah, abyste získali střih pro nový. Materiál na nové molitanové jádro zakoupíte hobby prodejnách. Není neobvyklé zkombinovat dvě vrstvy s různou hustotou. Oříznut a vytvarovaný molitan upevněte několika kapkami disperzního lepidla k podložce a natáhněte něj nový potah stejným postupem, jako při částečném přečalounění.

euro