Jak se mění menstruační cyklus ve dvacítce, třicítce a později? A proč je třeba si všímat těchto signálů

Related

Striptýz: Pestrá vystoupení plná erotiky, ale i zábavy

Na společenských akcích by neměla chybět skvělá zábava. Tou...

Velké srovnání cen potravin 2015-2022: Česko vs Portugalsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky ve...

Regenerace těla – nezanedbávejte odpočinek a pravidelnou péči

Rozhodli jste se v lednu vykročit vstříc svým novoročním...

Informační systém pro mateřské školy změní zásadním způsobem správu celé instituce

Existují aplikace, které zásadním způsobem změní zajeté způsoby fungování...

Share

Mezi námi ženami: Jak se mění menstruační cyklus ve dvacítce, třicítce a později? A proč je třeba si všímat těchto signálů

Menstruace není nic, na co bychom se těšili, přitom ji každý měsíc zažíváme během desítek let. Někdy překvapí zpožděním, delším či kratším krvácením, silnějšími bolestmi. Víte však, jak se v průběhu let mění?

Změny v menstruačním cyklu je obtížné předvídat, jednoduše se s nimi musíme vyrovnat a při vážných vykolejeních z pravidelnosti navštívit lékaře. Ovšem menstruační cyklus se mění i věkem. Jinak vypadá ve dvacítce, jinak ve čtyřicítce. Je to kvůli hormonálním změnám souvisejícím s věkem, těhotenstvím či při menopauze. Jak se mění konkrétně?

Menstruace ve dvacítce
Pokud jste během dospívání zápasili s vrtošivou menstruací a nikdy jste nevěděli, kdy přesně přijde, máme skvělou zprávu: v tomto bodě vašeho života se menstruační cyklus stabilizuje. Proč? Je velmi časté, že mladé dívky nemají pravidelnou ovulaci. A bez pravidelné ovulace je i menstruace nepravidelnější. Na druhé straně, když se váš cyklus stabilizuje a přichází pravidelně, můžete pociťovat také premenstruační syndrom, silné křeče a citlivá prsa.

Další významná změna menstruačního cyklu, která se obvykle vyskytne po dvacítce souvisí s používáním antikoncepce. V tomto období se mnoho žen rozhodne užívat hormonální antikoncepci. Užívání tablet spustí další změny: menstruace je snazší a pravidelnější. Některé pilulky mohou zcela zastavit menstruaci, protože zabraňují ovulaci a bez ovulace není nutné zbavit se výstelky dělohy. Samozřejmě, všechno má svá pro a proti a volbu antikoncepce je třeba dobře předebatovat s gynekologem.

Menstruace ve třicítce
V tomto období je menstruace většinou předvídatelná a pravidelná. Náhle silnější tok krve nebo intenzivnější bolest než obvykle však mohou být znakem většího problému. Často jsou za těmito změnami benigní výrůstky zvané myomy. Dalším výrazným problémem, který je třeba řešit a často se projeví kolem třicítky je endometrióza. Způsobuje silné bolesti a změny v menstruačním cyklu.

Další významný faktor, který zasahuje do menstruačního cyklu mnoha žen v tomto období je těhotenství. Menstruace se nevrátí dříve než šest týdnů po porodu, pokud nekojíte, pokud kojíte může se vrátit až po odstavení dítěte. Klidně to celkově může znamenat i dva roky bez menstruace. Navíc, po porodu mají mnohé ženy zkušenost se změnou menstruačního cyklu. Některé tvrdí, že se zmírnily jejich křeče a menstruaci přežívají lépe.

Menstruace ve čtyřicítce
Čtyřicítka znamená pro mnohé ženy začátek hormonálních výkyvů, které jsou předzvěstí menopauzy. Během této doby, která trvá zpravidla osm až deset let před menopauzou, se tělo připravuje zcela odstranit menstruaci z vašeho života.

Přirozené hormonální změny způsobují, že ovulace je nepravidelnější a kolísání hladiny estrogenu může vyvolat vynechání menstruace, silnější krvácení, špinění mezi menstruacemi a delší období premenstruačních syndromů. Zjednodušeně – v tomto období není nic předvídatelného. Nezapomeňte na to, že i když je ovulace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. O menopauze mluvíme tehdy, když menstruace vynechá nejméně rok.

Menstruace poukazuje na vaše zdraví
Bez ohledu na to, kolik je vám let, nezapomínejte, že váš menstruační cyklus poskytuje mnoho informací o celkovém zdraví. Takže, pokud zpozorujete nějaké neobvyklé příznaky, je vždy dobré vyhledat lékaře. Velmi nepravidelný cyklus nebo výrazné změny v krvácení mohou být znakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků nebo mnoha dalších zdravotních komplikací, které lze léčit.

spot_img