Jak zachytit srážkovou vodu

Nejnovější články

Ubytování Benecko

Benecko je malebná obec v srdci Krkonoš, která láká...

Vsaďte na levné a kvalitní Dada plenky a objevte savost, citlivost i komfort

Jakmile čekáme narození dítka, je nejvyšší čas nakoupit vše...

Dárková sada kožené peněženky a pásku – jednoduše dokonalý dárek pro muže

Hledáte perfektní dárek pro muže, který je stylový, praktický...

Share

Správný hospodář ví okolí svého domu přizpůsobit tak, aby polévání nebylo něj nákladnou záležitostí.

Čím více vody zachytíte na svém pozemku, tím méně jí budete muset během pěstitelské sezóny zaplatit vodárnám. Pomohou vám sběrné nádoby, ale i změna okolí domu. Vyholené trávníky a holé záhony v zahradě jsou přešlapů.

Zatímco souvislý přírodní porost si poradí s přebytkem srážek is nedostatkem vody při dlouhotrvajícím suchu, v blízkosti lidských obydlí je situace jiná. Jakoby jsme úmyslně porušovali všechna pravidla, které pomáhají vyrovnat vodní bilanci. Nastal čas porozhlédnout se po dvoře a udělat nápravu.

  1. Proměňte půdu na houbu
    Pouze dostatečně vzdušná půda má kapacitu pohltit maximum nárazových srážek. Voda vyplní mezírky mezi částečkami půdy a proniká do hloubky. Jelikož půda obvykle pokrývá větší část pozemku, zaslouží si pozornost jako první.

Udělejte ve dvoře sondy a možná zjistíte, že pod pěticentimetrovou vrstvičkou půdy je 20-centimetrová navážky ostrohranného kameniva, které v minulosti chránilo panský dvůr před zablácený. Nezbude vám nic jiného, ​​než s použitím těžké techniky tuto nepropustnou vrstvu stáhnout a vyvézt.

Těžkou, jílovitou zem měnící se na bláto třeba nadlehčuje. Na každý čtvereční metr počítejte se zapracováním 30 kilogramů písku a dvojnásobným množstvím vyzrálého kompostu. Pokud ve vašem okolí chybí chovatelé, kteří produkují kompostu více, než dokážou upotřebit, kontaktujte okolní samosprávy. Města a obce jsou povinné nejen třídit odpad, ale zajistit i kompostování toho organického. Může to být pro vás cesta, jak zdarma získat, co potřebujete.

Zemina, která dokáže nárazově vázat větší množství vody, připomíná v mnoha směrech rašelinu. Do hloubky několika centimetrů ji kdykoliv dokážete přerýt rukou, je vlhká a vidět v ní drobné organické částečky.

  1. Vyměňte trávník za louku
    Zbavte se udržovaného trávníku, který je půdní pijavicí a obírá ji o vláhu. Voda se vytrácí s posečenou hmotou, odpařuje se přes řezné rány listů při sečení a srážky se přes plst pouze s obtížemi dostávají do hutné zeminy, kterou nelze kypřit ani provzdušňovat.

Porozhlédněte se v zahradním centru po trvalek a letniček, z nichž lze vysít kvetoucí louku. V prodeji jsou různé směsi osiv, které vám pomohou při založení základního porostu. Zbytek si vysadíte z sazenic nebo rostlin nasbíraných v přírodě. Kvetoucí rostliny potěší oko, zajistí potravu pro opylovače z říše hmyzu a budou vytvářet organickou hmotu, která zlepší zeminu a její kapacitu vázat vodu. Kvetoucí porost bez travin má své kouzlo a je jen na vás, do jaké výšky bude dorůstat.

Zelenou loukou různé barvy květů pokryjte veškerou půdu, kterou jen můžete.

  1. Mulč namísto zálivky
    Výpletem zeleninové záhony lze z dálky signalizují, že se o zahrádku dobře staráte, může to však být i lepší. Snažte se přikrýt co nejvíce výměry řad tak, aby je slunce a vítr neoberali o vláhu. Pěstujte půdopokryvné plodiny, zařaďte do pěstitelského plánu předplodiny a meziplodiny, aby žádný kus země nezůstával nevyužitý.

Ačkoliv kypření záhonů přerušuje kapiláry a zpomaluje odpařování vody, mulčování povrchu záhonů je mnohem účinnější. V kombinaci s dobrou půdou do takové míry, že úplně zapomenete na nutnost zálivky. Použít můžete vyzrálý kompost, bez kyselin rašelinu, slámu, seno, listí nebo čerstvý králičí hnůj s podestýlkou. Jeho výhodou je, že nevyžaduje odležení v rýchlokompostéri než ostatní materiály. Pomalý rozklad hmoty dodá zelenině živiny a deseticentimetrová vrstva přikrývající půdu udrží vláhu v suchém počasí a zachytí maximum vody při deštích. Je jednodušší obnovovat rovnoměrnou vrstvu mulče v zahrádce, jak ji neustále plít, okopávat a zalévat.

  1. Na každý pozemek alespoň dva stromy
    Žádný pozemek není u domu tak malý, aby ho nebylo možné obohatit o stromovou výsadbu. Ať už se rozhodnete pro lísky u plotu, jehličnatý solitér v koutě dvora nebo kulturní ovocné stromky při kompostoviště, vždy můžete pouze získat.

Dřeviny poskytují stín, vytvářejí symbiotické prostředí pro půdní houby a upravují vlhkost mikroklimatu tak, aby byla voda na vaší straně. Jejich výhodou je, že dokáží zachytit i vodu ve formě mlhy, která tak ovlivní prostředí, kde žijete. Ocení je i hmyz a ptactvo, které zpestří vaše životní prostředí.

  1. Zelená fasáda upraví klima
    Vypočtěte si plochu, kterou tvoří zdi vašeho domu a bez dlouhých výpočtů zjistíte, že zelené plochy lze stavět i do výšek. Pouvažujte nad zelenou fasádou, která může překrýt nejen váš příbytek, ale i hospodářské budovy, zdi a ploty, na které se každodenně díváte.

Výhodou zelených fasád je nejen to, že při dobré taktice dokáží domácnostem ušetřit až třetinu nákladů na vytápění a klimatizaci, ale i jejich schopnost zachycovat vodu. Jaký mohutný zelený obrost v

euro