Když vezmete do ruky pilu

Nejnovější články

Share

S klesajícími cenami se řetězové pily dostali z lesů a podhorských statků na každou chalupu a do každého dvora. Co byste o nich měli vědět?

  1. Dělejte pouze to, na co se cítíte
    Vždy používejte pilu pouze při takových pracích, při kterých se cítíte bezpečně. Zkracování metrovica či hranolů umístěných v koze zvládne po krátkém seznámení každý. Cvik navíc vyžaduje řezání hrubých kmenů stromu na zemi a jejich odvětvování. Mnohem složitější prací je kácení stromu.

Postupným získáváním zkušeností se pusťte i do složitějších úkolů. Vždy je výhodou, pokud máte u sebe někoho, kdo vám své dlouholeté zkušenosti dokáže předat.

  1. Nepřetěžujte ji
    Výkon motoru určuje, na jakou práci můžete pilu použít a jakou délku lišty utáhne. Pokud vás uchvátila levná hobby pila v obchodním řetězci, porovnejte na webu její výkon se značkovými pilami, abyste měli jasnou představu o tom, na jaké práce je vhodná.

Zatímco ty nejslabší můžete použít pouze na zmlazování či řez v ovocném sadě a zkracování desek, tenčí kulatiny a hranolů, ty silnější si poradí s palivovým dřevem všech velikostí a tvrdostí. S profesionálními modely si lze troufnout i na těžbu v nahoře.

Delší lišta a přílišné poleno při práci přetěžují motor, což může vyústit do jeho zadření.

  1. Vždy s ostrým zubem
    Tupá řetízek se nechce zahryzávat do dřeva, nutí vás tlačit na pilu, prohřívá se a namísto hoblin zpod ní pálí pouze jemný prach. Motor vyje v přetížení a práce nepostupují. Ať je řetěz jakkoli ostrá, při práci se brzy opotřebí a žádá nabroušení. Podstatně rychleji, než při jakémkoli jiném řezném nástroji. Naučte se používat pilník nebo sáhněte po elektrické brusce. Po několika návštěvách servisu s žádostí o nabroušení řetězu přijdete na to, že levnější vás vyjde naučit se to.

Chcete-li starosti nechat na výrobce, pořiďte si pro svou pilu soupravu PowerSharp. Obsahuje přípravek, kterým nabrousíte řetěz během několika sekund pouhým zatlačením spouště.

Aby byla práce bezpečná, vždy je třeba s opotřebovanou řetězem rozloučit včas. Zabrání to její protržení, opotřebení lišty a záběrového kolečka pily. Při koupi nové zjistíte, že existují dva druhy. S hranatým zubům na řezání čistého měkkého dřeva a s oblým zubem na dřevo tvrdé a znečištěné.

  1. Bez mazání to nejde
    Řetěz, která vysokými otáčkami běží v drážce lišty, vyžaduje mazání. Jinak po chvíli ucítíte pach spáleniny, řetízek se natáhne a lišta chytí po obvodu duhovou výzdobu. Pravidelně kontrolujte stav maziva v nádržce a jeho dávkování. Výrobci navrhli pily tak, aby se mazací olej doplňoval vždy při dolévání paliva. Při elektrické pile vám však pomocný signál chybí.

Některé lišty vyžadují doplňkové mazání ložiska, které se nachází v jejich čelní části. Potřebujete na to maznici s vysokootáčkovým vazelínou nebo stříkačku, kterou ho přes otvor k ložisku dopravíte. Každá chyba v mazání způsobí předčasné opotřebení řetězu, vodicí lišty a záběrového kolečka, jehož ozubení se nesetká s ozubením řetízku.

Pokud používáte ekologické oleje, vždy před uskladněním pily nádržku vyprázdněte, naplňte syntetickým olejem a prožeňte čerpadlem. Nic nerozhněvá více než ztuhlý olej.

  1. Se správným palivem
    Při elektrické pile není kde pochybit. Ať ji zasunete do kterékoliv prodlužovačky, pracuje na plný výkon bez ohledu na to, zda je vaše energie ze sluneční elektrárny, uhlí, nebo z vodní turbíny. Při benzínové pile je však situace jiná.

Jelikož dvoutaktní motor vyžaduje palivo s příměsí maziva, vždy je třeba podle pokynů výrobce přimíchat k 95-oktanového benzínu i vhodný mazací olej v předepsaném poměru. Ten je obvykle 1: 50, vzácněji až do hodnoty 1: 25. Abyste měli jistotu, že mazivo je v palivu, obvykle je pigmentované zelenou či červenou barvou. Držte se značky pily a nemáte co zkazit.

Dlouho skladované palivo se však znehodnocuje a při zatížení motoru při velké práci může způsobit jeho poruchu. Před každým záběrem namíchejte nové palivo, a to starší spotřebujte v motoru s nižšími otáčkami.

  1. Karburátor nastaví servis
    Žádná nová pila se neobejde po roce práce bez návštěvy servisu. Pokud ztrácí výkon, hasne v otáčkách, otáčí řetězem při volnoběhu nebo již nestartuje tak spolehlivě jako při koupi, většinou je na vině karburátor, který je třeba znovu nastavit. V servisním středisku nastaví provoz motoru tak, aby opět pracoval v předepsaných otáčkách. V mnoha případech se stává, že máte pocit, jakoby pila získala kus výkonu navíc. Pomalé rozladění motoru uživatel neodhadne a rozdíl zjistí až při nápravě.

Abyste v servisu ušetřili, vždy přineste pilu vyčištěnou a s nabroušenou řetězem. Jinak vám udělají drobnou údržbu, za kterou si zaplatíte i přesto, že si ji obvykle děláte sami.

euro