Jak odstranit zatuchlý zápach ze starých knih? Zápach sice pravděpodobně zcela neodstraníte, ale existují způsoby, jak ho minimalizovat. Jedním ze způsobů je vytvoření dezodorační komory. Vezměte dvě popelnice, jednu velkou a jednu menší. Menší musí být schopna pojmout knihu (knihy), které mají být deodorizovány, větší musí být schopna pojmout menší s určitým prostorem po stranách. Kniha, která má být dezodorizována, by měla být umístěna do menšího kontejneru, který je pak umístěn uvnitř většího kontejneru. Na dno větší plechovky umístěte materiály pohlcující zápach (například jedlou sodu, cedrové třísky, kávovou sedlinu, brikety z dřevěného uhlí (bez tekutiny do zapalovačů) nebo kočičí stelivo). Víko by mělo být umístěno pouze na větší plechovku a celek by měl být ponechán nějakou dobu (alespoň několik dní) v klidu. Pravidelně kontrolujte nastavení očicháváním knihy (knih).
Druhou možností je použití výrobků MicroChamber. Ty odstraňují vedlejší produkty zkázy a znečišťující látky, jako je zápach z plísní a hniloby. Jsou to jakési kousky papíru, které lze umístit mezi stránky knihy. Pokud chcete nakoupit široký sortiment literatury, zkuste Dobrovsky slevovy kod a ušetřete. List jemného prokládacího papíru ze 100% bavlny umístěte mezi přední desku a doslov, každých 50 stran v celém svazku a opět mezi zadní desku a doslov. Knihu zavřete a odložte, dokud se zápach nezmírní.
Vytopilo nám sklep a stránky mé středoškolské ročenky jsou slepené, co mám dělat? Bohužel nic moc. Ročenky, brožury, časopisy a umělecké knihy jsou často složeny z lesklého křídového papíru. Pokud se tento papír namočí a poté začne schnout, potah na jedné stránce se přilepí k potahu na další stránce. To nelze zvrátit. V institucích, které utrpí poškození knih vodou, může být pro záchranu tohoto typu materiálu úspěšné zmrazení do 6 hodin a následné sušení mrazem ve vakuu. Vakuové lyofilizační sušení provádí komerční služba, například AFD.
Pokud jsou stránky slepené jen částečně, můžete se pokusit stránky jemně oddělit mikrostěrkou. Pomalým a opatrným postupem lze některé stránky zachránit. V místech, kde byly stránky přilepeny, dojde k určitým ztrátám.
Oknem přišel déšť a kniha byla promočená. Dá se nějak udělat, aby byla opět čitelná? Ačkoli už nikdy nebude vypadat tak dobře jako kdysi, lze ji opět učinit čitelnou. Pomocí skvrnitého papíru nebo papírových utěrek vymažte z knihy co nejvíce vody. NEOTÍREJTE ani obálku, ani mokré stránky. Postavte knihu na chvost a vějířovitě rozevřete stránky. Při sušení nechcete mít přímý zdroj tepla, ale teplý suchý zdroj. Pokud je to možné, sušte knihu v této poloze na slunečním světle nebo s použitím ventilátoru. Čím rychleji se kniha vysuší, tím méně se budou stránky vlnit. Pokud je obálka pokroucená, můžete knihu umístit mezi dvě lisovací desky a na několik dní ji vložit do lisu na knihy (nebo pod několik těžkých knih!).
Otevřel jsem jednu ze svých knih a uviděl jsem v ní malého broučka, co mám dělat? Pravděpodobně se jedná o broučky (známé také jako psocidy) nebo stříbrné rybičky. Knihomolové jsou velmi malí, asi 1-2 mm dlouzí. Stříbronožky jsou větší (až 12,5 mm) a časem mohou vyžírat díry v papíru. Často se objevují, když je ve skladovacích prostorách problém s vlhkostí. Pokud se jedná o knihu nebo dvě, vložte je do vzduchotěsného plastového sáčku a dejte je na několik dní do mrazáku. Tím hmyz zahubíte. Pokud se jedná o více knih, ale hmyzu je vidět jen několik, snižte vlhkost v prostoru a materiály dobře vyluxujte. Pokud po několika dnech stále vidíte hmyz nebo pokud je problém rozsáhlý, budete muset přistoupit k jeho usmrcení. Zatímco nechemická opatření jsou vhodnější než chemické ošetření, „bombardování“ místnosti hmyzem se o zamoření postará. Jen nezapomeňte řešit příčinu výskytu hmyzu – problémy s teplotou a vlhkostí. Obojí udržujte na nízké úrovni. Pokud se jedná o cenné knihy, je nejlepší kontaktovat odborníka na konzervaci a probrat s ním vhodné možnosti.
Máme několik starých dřevěných knihoven. Jsou bezpečné a vhodné pro uložení cenných knih? Z hlediska konzervace by cenné knihy měly být uloženy v kovových regálech, protože dřevěné regály mohou vylučovat škodliviny. Aby byly dřevěné regály co nejvíce „bezpečné“, utěsněte veškeré dřevo polyuretanem odolným proti vlhkosti. Vyhněte se olejovým barvám a mořidlům kvůli oleji a latexu kvůli jeho neschopnosti zcela přilnout. Police lze obložit sklem, plexisklem nebo inertním kovovým laminátovým materiálem, aby se zabránilo přímému kontaktu materiálů se dřevem. Pokud jsou knihovny uzavřené dřevěné skříně nebo regály, ke kterým není obvykle přístup, měly by se několikrát ročně vyvětrat, aby se minimalizovalo hromadění škodlivých výparů.
Mám několik starých kožených knih, jejichž vazba je vysušená a popraskaná, měl bych je ošetřit přípravkem na kůži? Ne. používání kožních zálivek (olej, lanolin atd.) již není konzervátory a památkáři doporučováno. Mají tendenci mít nežádoucí účinky, jako je změna barvy, zabarvení a lepivost; odkapávání.