Odjíždíte na dovolenou? Řekněte zlodějům ne!

Nejnovější články

Share

Pokud nemáte spolehlivých přátel, kteří by se postarali o váš příbytek během dovolené, neměli byste zapomenout na opatření pro ochranu vašeho majetku. Pokud budete vysílat signály o své nepřítomnosti, můžete se stát terčem lupiče.

V letních měsících se prudce zvyšuje majetková kriminalita, protože se ve svých domácnostech zdržujeme méně než v ostatních částech roku. Lákají nás koupaliště, pobyt v přírodě a cestujeme na dovolené. To nahrává do karet zlodějům, pro které je překonávání vstupů do bytů a rodinných domů jednoduchou rutinou.

 1. Nevysílejte signály o své nepřítomnosti
  Čím méně je zřejmé že jste odcestovali, tím více se ztratí váš příbytek v šedi okolního koloritu. Přeplněná poštovní schránka je signálem toho, že cosi není v pořádku. Aby Slovenská Pošta pozdržela doručování zásilek během vaší nepřítomnosti, potřebné je na doručovací pobočce vyplnit žádost o doplňkové a dispoziční služby. Za 1,00 € měsíčně pošta namísto doručení pozdrží vaše zásilky, za 3,40 € je bude doslat na jinou, vámi uvedenou adresu. Služby je možné aktivovat na libovolně dlouhou dobu.

Vhazování reklamních letáků do schránky nezabrání žádná úřední žádost, ani označení na schránce. Pokud chcete mít jistotu že nebude zaplavena papírovým odpadem, uzavřete její vhazovací otvor kusem plechu, který upevníte z vnitřní strany.

Článek na vašem blogu o cestování, výkřiky štěstí na sociálních sítích a automatická odpověď e-mailové schránky o vaší nepřítomnosti mohou o prázdnotě vašeho příbytku prozradit víc, než byste chtěli. Ponechte virtuální prostor žít svým životem a pochlubte se o své výpravě až po jejím absolvování.

 1. Ukliďte si před svým prahem
  Pokud bydlíte v rodinném domě, ukliďte dvůr tak, abyste nedali šanci náhodným zlodějům. Říká se že příležitost dělá zloděje. V tomto případě to platí dvojnásob. Poodkladajte z volného prostranství zahradní nářadí a předměty které by mohly napomoci vloupání, pozamykajte hospodářské budovy, pozatvárajte všechna okna a uzamkněte i sklep, jejíž zámek neviděl klíč celá desetiletí. Odložte i klíč zpod rohožky či květník u vstupních dveří.

Skvělým repelentem je volně pohybující se pes, kŕdlik hus nebo perliček. Zvířata hlasitou aktivitou upozorní na to, že v blízkosti se ocitl cizí člověk. Na venkově takový signál nezůstane nepovšimnut. Velmi dobrou pomůckou je i silné halogenové osvětlení s pohybovým čidlem namontované nad všemi vstupními dveřmi do domu. Pronikavé světlo upozorní na pohyb u zadních dveří ve dvoře a zaplaší nesmělého lupiče.

 1. Pryč s doklady a cennostmi
  Nic nebolí více než ztráta hodnot které nelze vyčíslit. Udělejte si pořádek v dokumentech a skartujte všechny které už ztratily platnost a užitek. Zotrieďte do pořadačů smlouvy, rodné listy, doklady o vzdělání, bankovní dokumenty, doklady o zaplacení a všechno, čeho duplikáty byste v případě ztráty nebo zničení žádaly s vypětím sil.

Zabalte sbírku raritních mincí, známek, hmyzu a ostatní drahocennosti, které nelze ani při největší snaze opětovně sesbírat. Spolu s dokumenty jejich uskladněte na čas u svého zaměstnavatele, známých nebo přátel, kteří jsou ochotni nést toto břemeno, aby ochránili vaše drahocennosti.

 1. Přeneste odpovědnost na jiných
  Pokud dosud nemáte pojištěnou nemovitost a vybavení domácnosti, měli byste tak učinit. Stejně byste se pro případnou úpravu pojistné smlouvy měli promluvit s pracovníkem pojišťovny, abyste měli zcela jasno v tom, jaké škody a do jaké výšky pojistná smlouva kryje.

Prověřte si zda zajištění vaší domácnosti odpovídá požadavkům pojišťovny a které předměty vybavení je třeba pojistit samostatně. Se zaručeným krytím škod na majetku se vám bude spát na dovolené lépe. Každá pojišťovna k vám na poptávku pošle bezplatně pracovníka, který se vámi vyřídí potřebné náležitosti. Pojistné krytí platí od data uvedeného na smlouvě.

 1. oklamejte opatrného lupiče
  Časový spínač s pevným nebo náhodným programem může nasimulovat vaši přítomnost v domácnosti. Automatické rozsvěcení osvětlení, či spuštění rádia může být vhodným maskovacím manévrem. Nejjednodušší zásuvkové spínací hodiny pro spotřebič koupíte za 15 €, spínací hodiny na DIN lištu do rozvaděče vás vyjdou na 60 € plus práci šikovného elektrikáře. Použít lze i bezdrátovou náhradu nástěnného vypínače s funkcí náhodného spínání nebo soumrakový spínač s cenou kdesi uprostřed.

I když bude mít elektronický repelent v rodinném domě menší účinnost než v panelovém bytě, výhodou je že zakoupené zařízení můžete využít k automatizaci ve dvoře či domácnosti.

euro