Pěkné jaro na zahrádce začíná již na podzim

Nejnovější články

Uchovejte si sladké letní vzpomínky trochu jinak

Džemy, zvláště ty domácí, se skvěle hodí na přípravu...

Uchovejte si léto ve sklenici džemu

Slunné letní dny máme neodmyslitelně spojené se spoustou druhů...

Atraktivní vivo V40 přináší špičkové fotografie v dostupném těle

Společnost vivo představila nový smartphone vivo V40 při příležitosti...

Share

Pokud chcete mít radost z příštího sezóny, první práce musíte uskutečnit již nyní.

Nenechte se zmýlit tím, že okrasné záhony odkvétají a většina úrody ze zahrady je již sklizena.

Říjen je nejvhodnějším měsícem k tomu, aby uskutečnily výsadbu která vám bude s minimálními nároky na péči sloužit několik let. Zatímco cibuloviny v okrasné zahrádce patří k prvním pestrobarevným poslem jara, ovocné dřeviny zakomponované do okrasné výsadby vás budou zásobovat sladkým ovocem.

Cibule, která vás nerozpláče
Využijte bohatou nabídku prodejců a zasaďte si okrasné cibuloviny, které přetrvají v záhonech několik let, aniž vyžadovaly vaši péči. Jsou jak dobře načasované překvapení. Zatímco po většinu roku nepozorovaně dřímají pod zemí, od března do května poutají pozornost pestrobarevnou škálou květů.

Sněženky, bledule a krokusy mají krátké vegetační období a tak jsou ideálním zpestřením pro každý trávník. Namíchejte sadbu cibulek do kbelíky, zastrúhajte dřevěný kolík s průměrem dvou centimetrů do hrotu a navlékněte si na kolena chrániče.

Vypichujte na náhodných místech trávníku otvory s hloubkou 3 -5 centimetrů a vkládejte do nich jednotlivé cibulky. Pozorně sledujte jejich tvar a dbejte na to, aby směřovaly vždy špičkou nahoru. Pokud každý otvor zasypete směsí písku a zahradního substrátu, do příchodu zimy cibulky zakoření, aby dokázali přijímat vláhu.

Buďte kreativní a střídejte rovnoměrně osazené plochy s hustšími koloniemi. Na jaře budou skutečnou ozdobou. Po jejich odkvětu můžete trávník směle posekat a další estráda květů se zopakuje o rok. Pokud vás netrápí přemnožené hlodavce, postupně se rozmnoží a vykvetou hustší.

Živé lemy chodníčků
Od dubna do května vytrvale kvete modřenec (Muscari armeniacum). Je nízkého vzrůstu a její klasy Nezábudková květů nevyrostou vyšší než do 20-centimetrové výšky. Cibulky sázejte v 5-centimetrové hloubce v lemech vedle chodníčcích nebo z nich vyrobte kontury okolo ozdobných záhonů.

Abyste si práci zjednodušili, pomozte si motyčkou. V zemině vytvořte rýhu a s 5-centimerovým odstupem ukládejte cibulky vedle sebe. Zasypte jejich směsí vyzrálého kompsostu a zeminy. Pro svůj kompaktní růst a bohatý květ je modřenec oblíbená a nestane se nudnou ani po letech.

provlhčení nesnesou
Tulipány, narcisy, hyacinty a korunovky (Uva vulpis) jsou citlivé na přemokření. Proto je třeba při výsadbě v těžších a mokrejších půdách vytvořit drenážní vrstvu, která odvede přebytečnou vodu. To dosáhnete vysypáním 3-centimetrové vrstvy hrubozrnného říčního písku pod cibulkou.

Při výsadbě se řiďte jednoduchým pravidlem. Špička cibulky má být v takové hloubce, aby ji přikrývala trojnásobná vrstva zeminy. Na balení si vždy podívejte, do jaké výšky rostlinky dorůstají. Podle toho je budete vědět uložit tak, aby květiny tvořily stupňovité soubory.
Obzvláště pozorní buďte při cibulkách, které pro vlhké skladování ožili a začali se na nich objevovat kořínky. Nepoškoďte je. Dobrou pomůckou jsou při výsadbě i košíky, které chrání cibulky před hlodavci a zjednodušují jejich vykopání v případě potřeby.

Ozdobné cibuloviny jsou nenáročné. Jakmile zakoření, jedinou vaším úkolem je seříznout jim po odkvětu nať. V zemi mohou zůstat natrvalo.

Ovocný strom jako dekorace
Moderní pěstitelské tvary ovocných stromků jsou natolik kompaktní, že je lze zařadit i do okrasné výsadby se stejnou odvahou, jak to děláte s jinými dřevinami. Výhodou je, že při stejných nárocích na prostor můžete počítat s každoroční úrodou.

Ovocnáři přicházejí letos s bohatou nabídkou a kromě tradičních ovocných druhů se soustředili i na ty méně známé. Vaší pozornosti by neměla ujít štíhlá sladkoplodá jeřabina, stromečkový aronie, dřín, muchovník, mišpule, či mrazuvzdorná aktinidie.

Novinkou jsou první ovociny s barevným červeným listem a nezvyklé rezistentní odrůdy, které se obejdou bez postřiků.

Stromek štíhlý jako sloup
Baleríny a sloupovité tvary ovocných stromků jsou tou nejštíhlejší formou, kterou můžete zařadit do ozdobné výsadby nebo malého dvora. Mají jediný osový výhon, na kterém vyrůstají krátké plodonosné větvičky s ovocem. Vaší jedinou starostí je zastavit jejich růst ve správné výšce a udržovat řezem kratičký obrost.

Nejvhodnější jsou jabloně, jejichž genetický kód brání tomu aby se rozrůstaly. Dostupné jsou však i hrušky, třešně, švestky a jiné ovociny, při kterých je třeba obrost uhlídat.

Zda jejich vysadíte do květináče, vytvoříte nimi oddělovací stěnu u zahradního posezení, nebo jejich zakomponujete do ozdobné výsadby je pouze na vás. Dopřejte jim slunné stanoviště, aby se ovoce vybarvilo.

S jistotou, že vás nepřerostou
Na stromečkové formy rybízu a angreštu netřeba mnoho odvahy. Jednoduchým střihem jejich udržíte v dekorativním tvaru, který bude poutat pozornost pestrobarevnými plody.

euro