Pozor! V předvánočním období se nechyťte do finančních pastí

Nejnovější články

Podle čeho vybrat koučovací výcvik

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na dráhu kariéry...

Máte doma starý výrobník nebo bombičku SodaStream? V květnu je vyměníte za nové až s 30% slevou!

Používáte doma výrobník perlivé vody? Domácí příprava sycených nápojů...

Fotokoutek na svatbu: Zábava pro hosty a nezapomenutelné vzpomínky

Fotokoutek na svatbu se v posledních letech stal velmi...

Investoři zlato zbožňují

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz....

Share

Devět osvědčených tipů, jak pochopit psychologii peněz a dělat správná finanční rozhodnutí.

„Lepší finanční rozhodnutí děláme, pokud rozumíme psychologii peněz,“ tvrdí Peter Gurecka, odborník na osobní finance z PARTNERS GROUP a dodává: „Platí, že čím vyšší částky přehodnocujeme, tím jsme na změnu ceny méně citliví. Ve financích je důležitější to, jak se chováme, ne to, co víme.“

Zároveň přináší devět osvědčených tipů, jak pochopit psychologii peněz a činit správná finanční rozhodnutí. Ty budete potřebovat obzvláště v předvánočním období, kdy se lidé zvyknou nejčastěji chytit do finančních pastí.

Pozor na zboží ve slevě
Akciové ceny bývají nejčastější finanční pastí. Při nižších cenách máme tendenci přikoupit i to, co aktuálně nepotřebujeme, a pro jistotu i ve větším množství do zásoby. „Jde o falešný pozitivní pocit z úspory, někdy můžete mít dojem, že jste na akci dokonce vydělali. Třeba si však uvědomit, že stále jde o utrácení peněz,“ varuje Peter Gurecka.

Řešení: Dejte si pozor na slevy. Důkladně zvažte každou akční nabídku. Promyslete si, co vám koupený produkt přinese a jestli ho opravdu i využijete. Je to rovněž utrácení peněz a ne vždy to znamená, že na akci ušetříte.

Nenechte se zmást relativitou peněz. Čím vyšší částky přehodnocujeme, tím jsme na změnu ceny méně citliví
Všimli jste si, že při rozhodování o ceně vína je vám líto utratit o pět eur více, ale při navýšení ceny bytu o 5 000 eur jste podstatně ochotnější toto navýšení akceptovat?

Řešení: Všímejte si zejména přidané hodnoty předmětu nebo služby, kterou si aktuálně kupujete. Myslete však na to, že při vyšších částkách jsme méně citliví na změnu ceny.

Za kávu v podniku dám jen tři eura denně. To není mnoho
Běžných malých výdajů si během dne nevšímáme. Občas však není na škodu podívat se na ně z dlouhodobého hlediska. Zdá se vám, že tři eura denně, které minete na kávu v kavárně, jsou zanedbatelná položka?

Řešení: Přepočítejte si tento výdaj na jeden kalendářní rok. Celková částka 1 095 eur za rok vypadá úplně jinak než tři eura denně. Víte přesně, jak dlouho musíte na tento výdaj reálně pracovat? Přepočítejte si to. Stejný princip uplatněte zejména u zlozvyků, jako jsou cigarety a alkohol.

Používáte jeden účet na všechno anakonec vám nikdy nic nezůstane na spoření
Ať se sebevíc snažíte, nejste schopni odložit si měsíčně dostatečnou nebo žádnou částku na spoření. Chyba bude nejspíš v načasování a systému, podle kterého řídíte své měsíční finance.

Řešení: Zkuste zaplatit nejdříve sami sobě a zařaďte spoření jako první výdaj v měsíci. Vytvořte si samostatné účty pro běžnou spotřebu a rezervu. A stejně postupujte i při jiných finančních cílech, kde si také vytvoříte samostatné investiční účty.

Mimořádné příjmy nebo nalezené peníze – kam s nimi?
Je jedno, jestli máte peníze z výplaty nebo z výhry v loterii, vždy byste se k nim měli chovat stejně. Dostali jste slušné odměny, vyhráli jste v loterii nebo jste peníze zdědili?

Řešení: Uplatněte pravidlo půl na půl. 50 % odložte na rezervní účet a 50 % použijte, pokud nelze, na okamžité potěšení – tedy na koupi vytouženého zboží, případně na jiné finanční cíle.

Zaměstnavatel vám navýšil příjem, ale nemáte pocit, že vám zbývá více peněz
V tomto případě platí základní pravidlo zdravých financí, které odráží rozložení příjmu podle ideálních finančních měr 10:20:30:40. „U tohoto pravidla máme jasně stanoveno, kolik si spoříte do rezervy, kolik na dlouhodobé finanční cíle a zajištění na důchod, jakou částku by neměly překročit splátky hypotéky a případných půjček a zároveň i kolik z vašeho měsíčního rozpočtu můžete utratit na běžnou spotřebu,“ vysvětluje Peter Gurecka.

Řešení: Určete si vlastní strop na měsíční výdaje podle procentuálního pravidla ideálních finančních mír a měsíční příjmy rozdělte tak, aby: 10 % šlo do pravidelné tvorby finanční rezervy, 20 % vyhraďte na investice a splnění finančních plánů, cílů, snů a přípravy na důchod, maximálně 30 % použijte na splátky hypotéky a půjček a nejvýše 40 % pro běžnou spotřebu.

Výdaje bolí, proto je odkládáme na později
Placení účtů vnímáme podle Petra Gurecky stejně negativně jako bolest. Proto se jim vyhýbáme a odkládáme je na poslední možnou chvíli. To se však může velmi špatně podepsat právě pod přípravu na dlouhodobé finanční cíle.

Řešení: Aby vás úhrada výdajů bolela méně, nastavte si při pravidelných platbách a dlouhodobém spoření automatické trvalé příkazy. Bude to pro vás mnohem jednodušší.

euro