Psoriáza: Při těžké formě nejvíce vidět efekt léčby

Related

Rozlučka se svobodou: Striptýzové vystoupení jako hlavní zábava večera

Striptýzová show se hodí k různým příležitostem, jednou z nich je...

Fotokoutek na svatbu 

Fotokoutek na svatbu byl velmi spontánní nápad, který se...

Jak předejít syndromu vyhoření

Občas je práce více než dost. Měli byste být...

5 tipů, jak vybrat dokonalý dárek pro manžela

Pro sestru nebo kamarádky je vybírání dárků často jednoduché....

Share

„V případě léčby psoriázy jsme pravděpodobně díky nejnovější biologické léčbě na delší dobu dosáhli vrcholu úspěšnosti. Když přijde do ambulance psoriatik, usměju se a řeknu mu: Toto zvládneme. Budete čistý. Mnozí tomu nechtějí věřit.“ Takhle s optimismem říkal dermatovenerolog z Nových MUDr Peter Kozub, PhD., během diskuse na akci Trh kůže, které se každoročně koná na podzim.

Na úvod terapie musíme vyzkoušet lokální a systémovou léčbu.
Psoriáza je zánětlivé autoimunitní onemocnění celého organismu, které se viditelně projevuje na kůži, ale také na nehtech či dokonce kloubech. Při této systémové chorobě mohou mít psoriatici i další zdravotní potíže, které se psoriázou souvisí. Dermatovenerolog Peter Kozub však s dávkou optimismu tvrdí, že mít dnes psoriázu už není tak špatné jako v minulosti: „Pokud nejde o onkopacienta či pacienta s nějakým vážným imunodeficitem, umíme ho léčbou zvládnout,“ tvrdí. „Ke inovativní biologické léčbě, která se týká chronické ložiskové psoriázy, se dostane každý pacient, jen musí zpočátku projít určitým systémem kroků v podobě kombinace lokální léčby se systémovou (tabletovou léčbou). Ale je výhoda, že každý slovenský pacient, který projde takovou léčbou a nepostačuje mu, se k biologické léčbě dostane. Na úvod terapie musíme vyzkoušet lokální a systémovou léčbu a jsou samozřejmě pacienti, u kterých to zabere skvěle. Pokud to však nefunguje, zbytečně nečekáme a nasazujeme biologika. Jedná se o látky bílkovinné povahy, které jsou zaměřeny na specifickou část imunity, netlačují tedy i zbytek imunitního systému jako například cyklosporin či kortikoidy. Nejsou to bioprodukty, jak si lidé často myslí. Jsou však bezpečné z krátkodobého iz dlouhodobého hlediska,“ dodává odborník.

Psoriáza nepostihuje jen kůži, ale celé tělo
Nejmodernější skupina biologik má imunorregulační a ne imunosupresivní (imunitu potlačující) účinek s dobrým intervalem podávání injekcí s periodou 8–12 týdnů. To je velmi pohodlné. Náběh účinku je pomalejší, ale později dlouho vydrží. „Samozřejmě, stane se, že pacient je na tom dobře, přijdou však stresy, případně nějaká infekce a opětovně se mu vytvoří nějaká psoriatická ložiska. Netřeba panikařit, měnit hned biologickou léčbu, to nemá smysl. Přidá se lokální léčba či kortikoid a ložisko se podaří vyčistit.Významným stresorem však bývá úmrtí v rodině, to dokáže natolik přechodně zhoršit účinnost i biologické léčby, že ji musíme změnit.Naštěstí, biologických preparátů je k dispozici dostatek.Pacient se nemusí obávat, že se znovu bude muset vrátit ke lokální či systémové léčbě a celý proces začne znovu.“ Od října 2019 mohou biologickou léčbu předepisovat i ambulantní dermatologové.

spot_img