Víte, jak funguje fonendoskop?

Nejnovější články

Hledáte inspiraci, co ještě koupit rodině pod stromek?

Už vážně nevíte, jakým dárkem potěšit natolik, aby si...

Neutrácíte zbytečně za investiční zlato? Dávejte si pozor na marže obchodníků

Zlato je celosvětově uznávaným investičním prostředkem. S jeho pomocí...

Zařaďte do svého portfolia investiční zlato

Investovat musí každý, kdo chce ochránit hodnotu svých peněz....

Už máte vybrané dárky pro maminku k Vánocům?

Vánoce se blíží a spolu s nimi i nutnost...

Pohodlná dětská bodýčka s vtipným potiskem pro malé dobyvatele světa

Dětská bodýčka s vtipným potiskem jsou jedním z nejpopulárnějších...

Share

S fonendoskopy se setkáváme v mnoha zdravotnických zařízeních, ale nejen v nich. Používají je i v domovech důchodců a všude, kde je potřeba pravidelně či občas poslechnout zvuky, které vnikají uvnitř našeho těla. S fonendoskopem je možné poslouchat naše srdce, ale také tok krve v žílách, plíce nebo zvuky vznikající v hrudníku a břiše.

Z čeho je fonendoskop složen?

Na první pohled můžeme vidět, že je fonendoskop složen z více částí. Jde o rezonanční membránu trychtýřového tvaru, z níž vede hadička ve tvaru písmena Y. Je vyrobena zpravidla z gumy nebo z umělé hmoty. Z hadičky, která má dva vývody, pokračuje kovová část zvaná lyra. Její konce mají tzv. olivy, jež se vkládají do uší. Volit můžete z několika variant fonendoskopů – jednostranné a dvoustranné modely, dvojhadičkové nebo jednohadičkové, se statickou nebo laditelnou membránou.

Někdy můžeme slyšet říkat fonendoskopu stetoskop. Skutečnost je taková, že je řeč o dvou částech jednoho přístroje. Obě jsou nutné ke správné funkci, jedna bez druhé by byly k ničemu.

Použití fonendoskopu

Pro použití fonendoskopu postačí přiložení membrány na kůži pacienta. Tím dojde k zesílení zvuků, jež naše tělo produkuje. V reakci na zvuky hladký povrch membrány začne vibrovat, a tyto jsou přenášeny trubicí do sluchátek. Sluchátka zároveň svým tvarem a materiálem brání vniku hluku do uší lékaře, a tak je možné, aby se soustředil jen na ty, které přichází z těla. Zároveň dochází k zesílení zvuků, aby byly lépe slyšet.

Fonendoskop funguje tak, že detekuje zvukové vlny produkované tělem. Tělo fonendoskopu zvuky přenáší a sluchátka je zesilují. Lze tak výborně zvuky interpretovat a diagnostikovat různé stavy těla, srdeční šelest, arytmii, infekci dýchacích cest a další. Možné je také poslouchat střeva, střevní zvuky, jež mohou sdělovat mnohé o zažívacích potížích. Časté je i poslouchání průtoku krve v tepnách a žilách, ve spojitosti s dalšími přístroji je pak možné určit výši tlaku krve.

Bez kvalitních fonendoskopů se lékaři interny, praktičtí lékaři, pediatři a mnozí jiní neobejdou. Umožňují jim poslouchat tělo pacienta a lépe diagnostikovat různé zdravotní stavy. Bez fonendoskopu by nebylo možné tyto zvuky zachytit. Jde tedy o nepostradatelný nástroj mnoha ordinací, nemocnic atd.

euro