S fonendoskopy se setkáváme v mnoha zdravotnických zařízeních, ale nejen v nich. Používají je i v domovech důchodců a všude, kde je potřeba pravidelně či občas poslechnout zvuky, které vnikají uvnitř našeho těla. S fonendoskopem je možné poslouchat naše srdce, ale také tok krve v žílách, plíce nebo zvuky vznikající v hrudníku a břiše.
Z čeho je fonendoskop složen?
Na první pohled můžeme vidět, že je fonendoskop složen z více částí. Jde o rezonanční membránu trychtýřového tvaru, z níž vede hadička ve tvaru písmena Y. Je vyrobena zpravidla z gumy nebo z umělé hmoty. Z hadičky, která má dva vývody, pokračuje kovová část zvaná lyra. Její konce mají tzv. olivy, jež se vkládají do uší. Volit můžete z několika variant fonendoskopů – jednostranné a dvoustranné modely, dvojhadičkové nebo jednohadičkové, se statickou nebo laditelnou membránou.
Někdy můžeme slyšet říkat fonendoskopu stetoskop. Skutečnost je taková, že je řeč o dvou částech jednoho přístroje. Obě jsou nutné ke správné funkci, jedna bez druhé by byly k ničemu.
Použití fonendoskopu
Pro použití fonendoskopu postačí přiložení membrány na kůži pacienta. Tím dojde k zesílení zvuků, jež naše tělo produkuje. V reakci na zvuky hladký povrch membrány začne vibrovat, a tyto jsou přenášeny trubicí do sluchátek. Sluchátka zároveň svým tvarem a materiálem brání vniku hluku do uší lékaře, a tak je možné, aby se soustředil jen na ty, které přichází z těla. Zároveň dochází k zesílení zvuků, aby byly lépe slyšet.
Fonendoskop funguje tak, že detekuje zvukové vlny produkované tělem. Tělo fonendoskopu zvuky přenáší a sluchátka je zesilují. Lze tak výborně zvuky interpretovat a diagnostikovat různé stavy těla, srdeční šelest, arytmii, infekci dýchacích cest a další. Možné je také poslouchat střeva, střevní zvuky, jež mohou sdělovat mnohé o zažívacích potížích. Časté je i poslouchání průtoku krve v tepnách a žilách, ve spojitosti s dalšími přístroji je pak možné určit výši tlaku krve.
Bez kvalitních fonendoskopů se lékaři interny, praktičtí lékaři, pediatři a mnozí jiní neobejdou. Umožňují jim poslouchat tělo pacienta a lépe diagnostikovat různé zdravotní stavy. Bez fonendoskopu by nebylo možné tyto zvuky zachytit. Jde tedy o nepostradatelný nástroj mnoha ordinací, nemocnic atd.