Za stavbu i předělávky si připlatíme

Nejnovější články

Share

Po novém se možná bude platit i za ohlášení rekonstrukce stavebnímu úřadu, které je nyní bez poplatku

Výstavba rodinného domu či rekonstrukce bytu se možná už o pár měsíců prodraží.

Pokud parlament schválí návrh zákona o správních poplatcích v navrhované podobě, zaplatíme úřadem na poplatcích od října víc.

Dražší bude žádost o stavební povolení či kolaudační rozhodnutí, poplatek se bude platit i za ohlášení stavebních úprav, za které se v současnosti neplatí.

V článku se dočtete:
Chceme šetřit, více se zatepluje

Které úvěry jsou vhodné

Více za dům i chatu

poplatky
Jak se změní
rozhodnutí o umístění stavby – ze 6,50 na 35 eur,
za vydání stavebního povolení na rodinný dům – z 33 eur na 100 eur v závislosti na obestavěného prostoru,
dodatečné povolení stavby – trojnásobek sazby platné při včas vydaném stavebním povolení oproti dosavadnímu dvojnásobku,
za vydání kolaudačního rozhodnutí – podle obestavěného prostoru stavby v rozmezí od 10 eur do 500 eur.

Foto: VLADO Šimíček
„Například správní poplatek za stavební povolení na výstavbu rodinného domu je 33 eur, po novém by byl při průměrné zastavěné ploše 150 m2 zhruba 93 eur,“ říká Iveta Virsíková, vedoucí stavebního úřadu Bratislava – Rača.

Rovněž je zajímavá změna při stavbách pro individuální rekreaci, kde z 39,50 eura stoupne správní poplatek – pokud například chata bude mít 80m2 a dvě nadzemní podlaží na 143 eur.

Po novém už nebude důležité, kolik vás rekonstrukce či výstavba stála, náklady na stavbu se již sledovat nebudou, výše poplatku bude záviset na objemu. „Všude, kde se správní poplatek vypočítává z obestavěného prostoru, nastává výrazná změna správního poplatku – a to při stavebním povolení i kolaudačním rozhodnutí,“ dodala Virsíková.

Z toho vyplývá i výraznější změna správního poplatku při dodatečných povolení, kde se sazba zvedla z dvoj na trojnásobek základní částky běžného povolení.

Například správní poplatek za dodatečné povolení rodinného domu se zastavěnou plochou 150 m2 a dvěma nadzemními podlažími bude 279 eur, po starém by to vyšlo na 66 eur.

Často se realizují změny dokončených staveb, rodinných domů, chat, kde se správní poplatek možná změní z 23 na 100 eur.

Lidé však nechodí na stavební úřady jen pro výstavbu rodinných domů. Běžné jsou menší rekonstrukce či opravy, při kterých netřeba stavební povolení, stačí stavební úpravy úřadu oznámit a počkat na jeho souhlas.

Po novém se bude platit už i za to. V návrhu zákona jsou totiž zpoplatněny i všechny stavební úpravy, drobné stavby a udržovací práce a to částkou 10 eur.

Jde například o přestavbu bytového jádra, výstavbu příčky v bytě nebo podle použitého systému i zasklení balkonu.

Jak je to nyní
V současnosti platí, že při malých úpravách v bytě nemusíte nikomu nic říkat. Jde například o vymalování, výměnu kuchyňské linky, podlahy či vestavěné skříně. Pokud jde o větší zásahy, budete potřebovat buď ohlášení nebo stavební povolení.

Zejména při zásazích do statiky, jakýchkoliv zásahů do nosné stěny, pokud chcete francouzské okno namísto obyčejného, ​​jedno patro navíc nebo si k domu chcete přistavit garáž, potřebujete stavební povolení. Spojuje se s poplatkem – v současnosti 23 eur.

Na rozdíl od toho je ohlášení stavebních úprav bezplatné. „Podává se při stavebních úpravách, kterými se podstatně nemění vzhled stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby,“ říká Zuzana Kordošová z Místního úřadu Bratislava – Petržalka.

Ohlášení stačí například při rekonstrukci bytového jádra nebo při výstavbě příčky v bytě.

Kdy hrozí pokuta
Je lepší se na úřadě zeptat, či rekonstrukci třeba ohlásit, nebo vyřizovat stavební povolení, jak čelit udána sousedů, kontrole, zda nebodaj pokutě.

Rekonstrukce bez povolení, pokud bylo potřeba, totiž znamená přestupek podle stavebního zákona. Pokud jste měli rekonstrukci ohlásit, ale neudělali jste to, je pokuta do 331,94 eura, pokud bylo potřeba stavební povolení a nemáte ho, můžete zaplatit až 829,85 eura.

Chceme šetřit, více se zatepluje

Rekonstrukcí bytů a rodinných domů je v létě výrazně více. Zvýšený zájem o úvěry zaznamenávají banky i stavební spořitelny.

Letní měsíce jsou již tradičně hlavní stavební sezónou, odráží se to v počtu i objemu poskytnutých úvěrů.

„Nejsilnějšími měsíci jsou právě květen až červenec,“ říká Miloš Blanárik z První stavební spořitelny. Tehdy se většina klientů musí na stavební práce připravit, aby je do konce října stihli zrealizovat.

Úvěrem se daří iv krizi
O úvěry na zlepšení bydlení je přitom zájem i během krize. „Dokonce úvěry na nemovitosti byly v roce 2011 historicky nejvyšší,“ potvrdil Maroš Ovčarik z portálu na porovnávání bankovních produktů.

euro