Aby se půda unavila a každoročně přinášela úrodu ovoce a zeleniny, po ukončení pěstitelské sezóny vyžaduje péči. Jak jí pomoci?
- Vypusťte slepice
Pokud začnou záhony v zahradě zívat prázdnotou, nastal správný čas na to, abyste Kurama rozšířili jejich výběh. Ještě předtím, než se pustíte do podzimní úpravy půdy, sesbírají z ní zbytky živých plevelů, semen jednoročiek, které zapadly mezi hrudky zeminy a škůdců, co se snaží hledat zimní útočiště.
I když zahrada přestane být atraktivní pro kura už po několika dnech, nadále zvyšujte jejich zájem o nové teritorium krmením právě tam. Svým drobným příspěvkem přihnojit zeminu a opakovaným požíráním škůdců a zelených výhonků vyšilovat nechtěných návštěvníků.
Nezapomeňte přikrýt pletivem výsevy podzimního špenátu, česneku a cibule, aby zůstaly nedotčeny pro časné jarní rašení. Ochraňte před Kúra i jahodník, který by poškození citlivých srdíček nesnesl.
- Zkontrolujte pH
Pokud je vaše půda problémová, nebo jste již několik let nekontrolovali její půdní reakci, měli byste odebrat vzorky na přípravu výluhu. Právě neutrální pH vyhovuje většině plodin, které ve svých zahrádkách pěstujeme.
Vyberte rýčem dvoucentimetrový plát zeminy do hloubky 30 centimetrů, vložte ho do mělké nádoby a přelijte vodou tak, aby byl zcela ponořen. Rozmočené zeminu promíchejte s vodou a vyčkejte, dokud se usadí. Indikační pH papírek vám pomůže prověřit, na čem jste.
Půdní reakce s hodnotou blízkou 7,0 je optimem. Pokud indikační papírek zezelená a hodnoty stoupají nad hranici 8,0 – půda je alkalická. Pokud papírek zčervená a hodnota klesá pod 5,5 – půda je kyselá. V obou případech je třeba provést nápravu.
Kyselou půdu lze upravit vápněním, zásadité pomůže kyselá rašelina či lesní hrabanka z listí a jehličí. Půdní reakci mění i voda, která je používána na zálivku. Zatímco dešťová voda způsobuje okyselování půdy, studniční posouvá reakci k zásadité.
- Zlepšete strukturu
Písčitá půda rychle přichází o živiny, těžký jíl se zas špatně obrábí a trvá dlouho, než se na jaře půda zahřeje. Vezměte do ruky vlhký kus zeminy a vytvarujte z něj mezi dlaněmi palice. Čím tenčí a ohebnější bude, tím je půda jílovitější. Pokud se rozpadá již při Šuľany a v ohybu praská, půda je příliš písčitá.
Těžké jílovité půdě prospěje říční písek, karbonátových štěrk, neutralizována rašelina, drcená rostlinná hmota, vyzrálý kompost, množství žížal, perlit, kuličky pěnového polystyrenu a lehčí ornice. Pokud se tyto materiály navrstvit na půdu před rytím, postupně se zapracují do zeminy a odlehčí ji. Výhodou je, že všechny materiály zůstanou v půdě a účinek je citelný nepřetržitě.
Písčitou zeminu zlepší velké množství kompostu a těžší ornice. Srážková voda však v hlubokých písčitých půdách neustále odnáší přidány materiály pryč a tak nezbývá, pouze nepřetržitě půdu zlepšovat.
- Dopřejte její organickou výživu
Jakmile kura udělají svou práci na zahradě, půdu třeba přikrýt souvislou 5-centimetrovou vrstvou kompostu, který jste vyráběly po celý rok z organických zbytků a podestýlek hospodářských zvířat. Vrstva organického mulče přibrzdí růst plevelů, zpomalí odpařování vody ze zeminy a spolu se srážkovou vodou začne uvolňovat živiny.
Půda chráněná před slunečním zářením se začne zaplňovat mikroorganismy a žížaly ve vlhké zemině ještě do příchodu zimy udělají kus práce. To napomůže vytvořit takové prostředí, ve kterém se kompost během příští sezóny bude v půdě přeměňovat na humus.
Humus v zemině váže vodu, je zásobárnou živin a narušuje celistvou strukturu zeminy, aby se mohla dělit na hrudky. Ačkoliv život v půdě je na první pohled neviditelný, jeho absenci na úrodnosti vždy cítit.
- Rýč ji připraví na zimu
Před příchodem prvních mrazů je třeba chopit rýče a poobracať vrchních 20 centimetrů zeminy spolu s kompostem tak, aby v řádcích zůstávaly tenké, 2-5 centimetrové pláty půdy. Otevře se tak cesta zimním srážkám do zásobní hloubky a mráz se postará o to, aby se zemina rozpadla na drobné hrudky. To zjednoduší její obrábění po příchodu jara.
Pokud je půda mělká, každý druhý rok byste si měli šetřit síly na rigolovanie. Při této práci se záhony rýľujú na dvojnásobnou hloubku. Začnete vyrytím 60 centimetrů široké příkopy, ze které odložíte zeminu bokem. Následně do ní přesouváte zeminu z hloubky prvního a druhého rytí v následujících řádcích.
Zemina se do hloubky provzdušní, odlehčí a humus pronikne k hlubším vrstvám tak, aby rostliny mohly kořenit hlouběji. Práce je to namáhavá, po několika opakováních se však dostaví výsledek.
- Dřevěný popel dodá rovnováhu
Dřevěný popel ze zimního topení nepatří ani na skládku, ani do komunálního odpadu. Zatímco uhlík z dřevní hmoty se změní na oxid uhličitý, ostatní minerální látky přejdou do popela. Draslík a fosfor tak pomohou dosáhnout rovnováhy k dusíkatých kompostu