Black Friday má dlouhou historii. Slaví ho i české e-shopy

Nejnovější články

Uchovejte si sladké letní vzpomínky trochu jinak

Džemy, zvláště ty domácí, se skvěle hodí na přípravu...

Uchovejte si léto ve sklenici džemu

Slunné letní dny máme neodmyslitelně spojené se spoustou druhů...

Atraktivní vivo V40 přináší špičkové fotografie v dostupném těle

Společnost vivo představila nový smartphone vivo V40 při příležitosti...

Share

Pokud patříte mezi nákupní maniaky, potom je pro vás Black Friday příjemným rozptýlením. Jedná se totiž o den (v některých e-shopech rovnou týden) plný výrazných slev. Proč se svátek nakupování jmenuje zrovna černý?

Black Friday je neoficiálním začátkem vánoční nákupní sezóny a bývá zpravidla po americkém Dni díkůvzdání. Notino si však připravilo Black Friday 2023 na celý týden, přičemž vlna slev startuje od pondělí 20. listopadu a končí v neděli 26. listopadu.

Černý pátek a jeho původ

Když nějakému dni předchází slovo „černý“, evokuje to v člověku, že to byl špatný den. Podobnou konotaci měl i černý pátek. Úplně první použití slovního spojení Black Friday pochází z roku 1869 a nemělo nic společného s vánočními nákupy. Zkrátka se jednalo o den, kdy prudce klesající cena zlata způsobila krach na trhu, jehož důsledky pociťovala americká ekonomika ještě několik let.

První zmínky o Black Friday, jak ho známe dnes, jsou z roku 1929, kdy krachla newyorská burza a začala hospodářská krize. Obchodníci tedy zorganizovali den plných slev, aby alespoň něco utržili a aby navrátili spotřebitelům chuť nakupovat.

Co nabízí Notino?

Internetový obchod Notino se na Black Friday připravuje důkladně. Připravuje parfémy, kosmetiku a další dárky s velkými slevami. Stejně tak zakoupíte v e-shopu dárkové sady, a navíc získáte dopravu zdarma. Vyberete si z pestré škály zvučných značek.

Jestliže tedy plánujete na Vánoce kupovat parfémy, toaletní vody či jakoukoliv kosmetiku, vyčkejte až na Black Friday. Vánoční dárky vás potom vyjdou na zlomek ceny, což se vyplatí, nemyslíte?

Notino má však akce po celý rok, navíc v letní sezóně organizuje takzvaný Summer Black Friday. Stačí se přihlásit k odběru newsletteru a budete mít o každé slevě přehled. 

euro