Jak lze otužovat dítě?

Nejnovější články

Share

Valná většina rodičů tíhne k přehnané péči o dítě, co se tepelného komfortu týče. Děti jsou příliš oblékány, teploty v domácnostech jsou zbytečně vysoké a dítěte se nikdy nikdo nezeptá, jestli mu není vedro. Zkuste to doma udělat jinak a naopak v dítěti pěstovat přiměřený vztah k chladu. Ale jak na to?

Při oblékání důvěřujte i dítěti

Až půjdete příště na procházku, nechte dítě vyjít na balkon, a pak mu dovolte samotnému zvolit, jaké dětské oblečení vybere. Do batohu si nicméně vezměte i náhradní kousky, kdyby dítě například zvolilo málo vrstev. Stejně tak ho poslouchejte občas i venku, a pokud vám opakovaně hlásí, že je mu v čepici prostě vedro, dovolte mu ji sundat. Ono samo nejlépe ví, jak se po těle cítit. Stoprocentní svobodu mu samozřejmě dát nemůžete, ale jistou autonomii vůči vašim příkazům byste mu nabídnout měli.

Snižte teplotu v bytě

Ne, opravdu není přirozené mít doma dvacet čtyři a více stupňů. Tento přehnaný komfort vašemu dítěti rozhodně nepřispívá a naopak může mít na jeho zdraví i negativní vliv. Ideální je teplota do dvaceti stupňů, zvyknout se dá i na teplotu pod dvacet. V noci by se pak teplota měla ideálně pohybovat kolem osmnácti stupňů celsia, a to dokonce i u miminek. Mimo jiné je to dobrá prevence pro syndrom náhlého úmrtí.

V oblékání zajistěte komfort

Co to znamená? Že nejde především o množství vrstev, ale hlavně o kvalitu jednotlivých vrstev. Dítě by nejen nemělo promoknout, ale ani by se nemělo zbytečně potit. Když už se zpotí, očekává se, že má na sobě materiál, který vlhkost dobře odvede ven a nestudí. Spoustu kvalitního a funkčního dětského oblečení naleznete na e-shopu Olšákovi.cz.

Sáhněte i po přímějších cestách

Co se takhle občas trošku uvolnit a dovolit dítěti proběhnout se bosé v čerstvě nasněžené sněhové pokrývce? Nebo třeba nabízet dítěti po koupeli studenou sprchu? A co třeba otevřené okno v ložnici i v zimě? Možná se vám to zdá rizikové, ale opak je pravdou!

euro