Jak rozeznat přírodní achát od umělého?

Nejnovější články

Hledáte inspiraci, co ještě koupit rodině pod stromek?

Už vážně nevíte, jakým dárkem potěšit natolik, aby si...

Neutrácíte zbytečně za investiční zlato? Dávejte si pozor na marže obchodníků

Zlato je celosvětově uznávaným investičním prostředkem. S jeho pomocí...

Zařaďte do svého portfolia investiční zlato

Investovat musí každý, kdo chce ochránit hodnotu svých peněz....

Už máte vybrané dárky pro maminku k Vánocům?

Vánoce se blíží a spolu s nimi i nutnost...

Pohodlná dětská bodýčka s vtipným potiskem pro malé dobyvatele světa

Dětská bodýčka s vtipným potiskem jsou jedním z nejpopulárnějších...

Share

Dostal se k vám achát neznámého původu a vy teď váháte, jestli se jedná o pravý přírodní kámen nebo může jít o umělou napodobeninu? Existuje několik způsobů, jak zjistit, kde by mohla být pravda.

Odborníci dávají k dobru pomůcku, že pravý minerál se nedá zapálit a po zahřátí vypouští o mnoho slabší výpary než jeho syntetický „bratranec“. To ale, předpokládejme, například u šperku děděného po předcích úplně chtít riskovat zřejmě nebudete.

Zkuste si tedy kámen osahat. Na omak by měl být pravý minerál studenější a taktéž se déle zahřívat. V ruce rovněž přírodní achát působí znatelně těžším dojmem. Falešné acháty většinou nepropouštějí světlo. Plastová napodobenina se může dále vyznačovat matným povrchem a být poškrábaná. S jistým drobným rizikem lze tento aspekt přímo vyzkoušet pomocí nože. Přírodní achát jím určitě nepoškrábete.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst jak slavit narozeniny nebo třeba citáty o lásce.

euro