Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Nejnovější články

Podle čeho vybrat koučovací výcvik

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na dráhu kariéry...

Máte doma starý výrobník nebo bombičku SodaStream? V květnu je vyměníte za nové až s 30% slevou!

Používáte doma výrobník perlivé vody? Domácí příprava sycených nápojů...

Fotokoutek na svatbu: Zábava pro hosty a nezapomenutelné vzpomínky

Fotokoutek na svatbu se v posledních letech stal velmi...

Investoři zlato zbožňují

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz....

Share

Na drobné opravy v domácnosti řemeslníka nepotřebujete. Vyžadují více času než dovedností, abyste se propracovali k uspokojivému výsledku.

Rozbitá dlaždice, poškozená lamela plovoucí podlahy či rýha v dřevěné podlaze by vás neměly vyvést z míry. Stačí si vyhradit volné odpoledne na jejich opravu a ušetříte nemálo peněz. Není pravda, že chybu třeba ukrýt pod běhoun nebo je lepší začít šetřit na novou podlahu.

1.Plošný koberec zaplátajte
Díru vypálenou od prskavky nebo nevyčistiteľnú kapku barvy dokáže ukrýt v metrážová koberci důmyslná záplata. Důležité je pouze najít zbývající kousek koberce, který překryje chybu. Pokud nenacházíte vhodný kus na kobercové obvodové liště, přetáhněte nábytek nebo prozkoumejte vyřezaný přestup pro trouby radiátoru. Vždy se cosi najde.

Položte získaný kus na koberec, srovnejte vzor s podkladem a ostrým pevným nožem vyřízněte okraje záplaty tak, abyste majících i samotný koberec. Nůž při tom vykloňte trochu směrem od středu ven. Opatrně vytáhněte z koberce poškozenou část.

Podlepte pevnou a lepivou kobercovou páskou vzniklý otvor z rubové strany a vložte dovnitř precizní vyřezanou záplatu. Válečkem přitlačte opravené místo, aby záplata pevně držela. U některých druhů koberců si záplata a vyříznutý otvor žádají doplňkovou ochranu proti párání. Pomůže tenká vrstvička plastického lepidla nanesená z rubové strany.

2.Plávajúcu podlahu preskladajte
Drobné poškození lamely plovoucí podlahy nejlepší zamaskujete tvrdým opravným voskem. Nahřejte ho páječkou, naneste do rýhy a po důkladném ztuhnutí srovnejte pracovním ulamovací nožem. Po přeleštění měkkým flanelem se povrch sjednotí s okolím.
Pokud je chyba většího rozsahu, uvolněte podlahu tak, abyste ji mohli rozebrat.

Odmontujte obvodové lišty a tužkou si očíslujte lamely, abyste je později věděli uložit na původní místo.

Začněte rozebírat z té strany, při které se pokládka skončila. Chybné lamely vyměňte za některé se stejným opotřebením. Nové náhradní lamely uložte na místa, kde se neprozradí nižší intenzitou opotřebení. Pokud se původní lamely poškodily pro nerovnost podkladu, zkuste ji před uložením opravit násypem písku, stavebním lepidlem nebo sádrou. Karton nepomůže.

3.Rozbitú dlaždici vyměníte i sami
Pokud padající pohár rozbije v kuchyni nebo koupelně dlaždici, nemusí to okamžitě znamenat pohromu. Stačí, když vám z pokládky zůstalo několik zbývajících. Nejprve je třeba vytáhnout tu poškozenou. Opatrně odstraňte navlhčenou spárovací hmotu nožem, starým šroubovákem či multifunkčním oscilačním nástrojem s vhodným nástavcem.

Rozbijte osamocenou dlaždici a od středu ji vysekejte k okrajům. Z podkladu odstraňte zuby lepicí stěrky a zarovnejte povrch dohladka. Vyčistěte okraje okolních dlaždic od zbytků spárovací hmoty. Pomoci si můžete octem nebo kyselinou citrónovou.

Naneste zubovou špachtlí na vyčištěnou plochu vhodné stavební lepidlo a položte na něj dlaždici tak, aby lícovala s okolím rovnoměrnou šířkou spár a výškou. Po zatvrdnutí vyplňte obvodové mezery spárovací hmotou. Abyste si ušetřili čištění, okraje můžete oblepit malířskou páskou.

4.PVC krytinu třeba svařit
I když jsou podlahové krytiny z PVC odolné vůči poškození i při intenzivní zátěži, někdy přece jen silnější nápor nevydrží. Vyřezat záplatu a vyměnit ji za původní materiál technikou používanou při kobercích nestačí. Okraje se začnou postupně vytáčet nahoru a spáry se otevřou. To může zmařit celou záchrannou akci.

Řešením je sáhnout po lepidle na studené svařování PVC. To vytvoří na styčných plochách vazby, které jsou srovnatelné s vnitřní strukturou PVC. Opravený spoj už nikdy nepustí.
Po vložení precizně vyřezané záplaty do otvoru v PVC oblepte styčnou plochu krycí malířskou páskou a rozřízne ji tenkým žiletkovým nožem. Hrotovým aplikátorem vtlačte lepidlo hluboko do spár a podlahu zatižte. Po několika hodinách se podlaha spojí. Dostupné jsou i opravné lepidla, kterými je možné vyplnit rýhy.

5.Drevo snese téměř všechno
Prohlubně, které vznikly na měkkých dřevinách otlačením, lze opravit horkou párou. Nakapejte na poškozené místo vodu a nasměrujte na ni proud horkého vzduchu z fénu. Po několika opakováních se vlákna narovnají. Pokud tomu brání vrstvička popraskaného laku, budete muset být trpělivější při namáčení.

Pokud jsou v místě chyby vlákna dřeva vytržené, pro výplň použijte pružný akrylový tmel na dřevo. Výhodou je, že jej lze pigmentovat tak, aby se barvě dřeva přiblížil. Své pokusy konfrontuje vždy až s uschlou vzorkem.

Větší chyby lze pomocí šablony odfrézovat. Vzniklý tvar či vzor vyplňte pigmentovaným epoxidem nebo protikusem z dřeviny kontrastní barvy a zabruste tak, aby se povrch sjednotil s okolím. Lilie, jablíčko či jiný ornament náhodně osazen v podlaze zahřeje duši.

euro