Jak na jarní šití?

Nejnovější články

Podle čeho vybrat koučovací výcvik

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na dráhu kariéry...

Máte doma starý výrobník nebo bombičku SodaStream? V květnu je vyměníte za nové až s 30% slevou!

Používáte doma výrobník perlivé vody? Domácí příprava sycených nápojů...

Fotokoutek na svatbu: Zábava pro hosty a nezapomenutelné vzpomínky

Fotokoutek na svatbu se v posledních letech stal velmi...

Investoři zlato zbožňují

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz....

Share

Je tu jaro, milé dámy! Co takhle oprášit šicí stroj a ušít si nějaké pěkné jarní dekorace? Poradíme vám jak na to.

Šikovné švadlenky to mají jednoduché. Co potřebují, to si ušijí. Nejenom oblečení, ale i dekorace, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání či povlaky na dekorační polštáře. Stačí si pořídit šicí stroj, pěkné dekorační látky a pustit se do šití.

Vybíráme dekorační látky

Dekorační látky se vybírají na základě tří parametrů. Jejich materiálu, barvy a dekoru neboli vzoru. Co se materiálu týče, trhu dominují dekorační látky bavlněné, lněné a gobelínové. Materiál je vhodné volit především s přihlédnutím k charakteru výsledného produktu.

Nadčasová bavlna

Nejvíce univerzální a také velmi příjemné na dotek jsou bavlněné látky vyráběné ze semen různých odrůd bavlníku. Hlavní výhodou bavlny je její univerzální použití. Ze stoprocentní bavlny snadno ušijete košili, ubrus, závěsy, ložní povlečení i stínidlo na lampu. S bavlněným úpletem, což je pružnější pletené provedení bavlněné látky, se pak bez obav můžete pustit do šití triček.

Přednosti bavlněných látek

Další výhodou bavlněných látek je, že jsou dostupné v široké škály barev, zkrátka je z čeho vybírat. Bavlna je také pevná, a to jak v tahu, tak i oděru, a velmi odolná. Neuškodí ji ani velmi časté praní. A v neposlední řadě se velmi dobře nosí. Bavlněné oblečení je prodyšné, takže se v něm jeho nositel nepotí. Látky z bavlny jsou navíc vhodné i pro alergiky a jedince s citlivou pokožkou včetně malých dětí.

Pevnější a hrubší len

Plánujete si ušít v úvodu tohoto článku nějaké ty bytové dekorace? Ať již závěsy, ubrusy, prostírání nebo třeba tašku na nákup? V tom případě zvolte spíše pevnější a hrubší lněné látky. Obzvláště pokud si libujete v přírodním či venkovském interiérovém stylu. Pro něj je len přímo typický. Ušijete z něj však i šaty, kalhoty, sukně a saka. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Přednosti lněných látek

Lněná látka je ve srovnání s bavlněnou mimořádně pevná, odolná vůči mechanickému poškození, a tím i trvanlivá. Len je o třicet procent pevnější než bavlna, proto se hodí na výrobky s vysokou zátěží, jako jsou právě ubrusy a nákupní tašky. Další výhodou lnu coby materiálu je, že ve vlhkém stavu se jeho pevnost násobí. Zatímco suchý len je o třicet procent pevnější než bavlna, za vlhka se jeho vlhkost zdvojnásobuje. To eliminuje riziko poškození vlákna při praní. Není sice nezničitelné ani věčné, ale dlouho a dobře vám bude sloužit stoprocentně.

Luxusní gobelín

Velké oblibě se těší i těžší gobelínové látky. Tedy s vyšší gramáží, obvykle v kombinaci bavlny, polyesteru a akrylu a s tradičními motivy, ať již folklorními, květinovými či geometrickými. V nabídce e-shopů s dekoračními látkami ale nechybí ani velmi žádané motivy velikonoční. Proto je gobelín vyhledávaným materiálem pro potahy, polstry, dekorace, závěsy, polštářky, tašky, kabelky, a dokonce i čalounické materiály. Správně zvolený gobelín zkrátka může být cestou k neotřelému nábytku.

Přednosti gobelínových látek

Díky vyšší gramáži gobelín skvěle odolává pomačkání a rovněž je nenáročný na údržbu. Uživatelé si však cení i jeho dlouhé životnosti, o níž se ostatně můžete přesvědčit při prohlídkách hradů a zámků, kde bez větší úhony přežil celá staletí. Aniž by se na nich podepsal zub času. Když dobře a dlouho sloužil našim předkům, je pravděpodobné, že stejně dobře bude sloužit i vám.

Látky podle stylu a motivu

Bohatý výběr dekoračních látek najdete například na e-shopu bytema.cz. Zde jsou k sehnání látky jednobarevné i vzorované. Klasické i velmi luxusní. Látky na záclony, moderní, ale i ve venkovském a selském stylu. A látky s různými motivy. Květin, srdíček, látky kárované i proužkované. Že byste si nevybrali? Pochybujeme.   

euro