Jak topit dřevem

Nejnovější články

Ubytování Benecko

Benecko je malebná obec v srdci Krkonoš, která láká...

Vsaďte na levné a kvalitní Dada plenky a objevte savost, citlivost i komfort

Jakmile čekáme narození dítka, je nejvyšší čas nakoupit vše...

Dárková sada kožené peněženky a pásku – jednoduše dokonalý dárek pro muže

Hledáte perfektní dárek pro muže, který je stylový, praktický...

Share

V topení dřevem není pouze kus romantiky, ale i ekologie. Podhorských venkově svědčí více než ostatní paliva.

  1. Pracujte s ním, dokud je syrové
    Při štípání a řezání palivového dříví se zapotíte méně, pokud ho zpracujete okamžitě po vytěžení, dokud je ještě syrové. Platí to nejen pro tvrdé listnaté dřeviny, ale i pro jehličnany. Čím více vody je uvnitř buněk, tím snadněji se ve směru vláken dřevní hmota při štípání trhá a také její příčně zkracování pilou je jednodušší.

Nenechte se oklamat tím, že se suchým dřevem se manipuluje s menší námahou, protože je lehčí. Při štípání se zapotíte více než při přemisťování.

Pokud voda z buněk začne unikat, dřevo sesychá a jeho hustota se znásobuje. Celulózové provazce se spojují a vytvářejí pevné struktury. Znamená to, že na štípání a řezání třeba vynaložit více síly, vyšší nároky na výkon motoru techniky a vyšší spotřebu energie.

  1. Práci si rozvrhněte
    Štípání dřeva není sezónní silový maratón. Můžete se mu věnovat postupně, podle toho kolik je ve vás chuti pracovat. Rozdělte si práci na etapy a nespěchejte se. Budete rádi, pokud si kus práce necháte na zahřátí i na zimu.

Zorganizujte si práci s dřevem tak, abyste ho nanosili co nejméně. Surové dřevo patří k schnoucímu a to by mělo být co nejblíže k místu, kde ho spalujete. Při plánování přístřešků a skladů dřeva myslete i na přístup nákladní techniky a prostor pro vykládku.

Přemísťování dřeva z místa na místo zpomaluje jeho ukládání a dělá práci zdlouhavou. V početné rodině to však nemusí být problém.

  1. Seznamte se s druhy dřeva
    Řídké dřevo listnatých stromů je ideálním palivem pro otevřené krby. Při hoření nepraská a neodletí z něj horké uhlíky. Nejpoužívanější dřevinou je bříza, která dobře hoří i když není důkladně přesušená. Naopak, topol hoří s neochotou i při dokonalém proschnutí.

Tvrdé listnaté dřeviny jsou cenné proto, že během hoření vytvářejí pevné uhlíky, které odhořívají pomalým tempem. To je praktické při vaření na kachlových sporáku a při nočním topení, když netřeba přikládat palivo příliš často. Buk, dub a habr patří mezi nejpopulárnější.

Jehličnaté dřeviny, jakými jsou smrk či borovice, jsou praktické hlavně při roztápění. Pro vysoký obsah pryskyřic hoří intenzivním plamenem a dokáží vysokou rychlostí rozehřát topné těleso. Cenné jsou všude tam, kde je třeba nárazově dosáhnout vysoký výkon topení. Spaliny však znečišťují prosklená dvířka krbů.

euro