Potěšte se vůní bylinek

Nejnovější články

Atraktivní vivo V40 přináší špičkové fotografie v dostupném těle

Společnost vivo představila nový smartphone vivo V40 při příležitosti...

Podle čeho vybrat koučovací výcvik

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na dráhu kariéry...

Máte doma starý výrobník nebo bombičku SodaStream? V květnu je vyměníte za nové až s 30% slevou!

Používáte doma výrobník perlivé vody? Domácí příprava sycených nápojů...

Fotokoutek na svatbu: Zábava pro hosty a nezapomenutelné vzpomínky

Fotokoutek na svatbu se v posledních letech stal velmi...

Share

Ačkoliv pěstování bylinek zvládne i začátečník, mnohé z nich mají svá specifika.

Nesnášejí nadbytek vody, jsou náročné na stopové prvky v půdě a některé se neobejdou bez ochrany proti mrazům. Všechny však mají cosi společného. Dokáží dodat pokrmům pronikavou aroma jako žádná jiná surovina.

Ze sazenic bez trápení

Koupě sazenic je tou nejjednodušší cestou k voňavému bylinkovému letu. Nenechte se nalákat na kontejnerové sazeničky ze supermarketu. Mají za sebou skladování ve špatných podmínkách a vhodné jsou spíše pro okamžitou spotřebu jako na výsadbu. Navštivte specializovanou zahrádkářskou prodejnu a prohlédněte si aktuální nabídku. Rostlinky vás musí zaujmout svým vzezřením a chutí. Neobávejte se uštípnout a ochutnat drobný lístek či nahlédnout, jaký hustý je kořenový bal. Čím pevnější sazeničky, tím větší úspěch budete mít při pěstování.

V zahradních centrech určitě najdete mladý stromek vavřínu, pažitku, levanduli, různé druhy máty, oregano, mateřídoušku, rozmarýn, šalvěj či pestré odrůdy bazalky. Kupujte však pouze tolik, kolik prostoru bylinkám chcete věnovat.

Jde to i ze semínka

Pokud se rádi přehrabovat v drobivá zahradnickém substrátu, určitě vás bude lákat výsev bylinek ze semínka. Výhodou je podstatně nižší cena. Nějaký čas však potrvá, než vypěstujete dostatečně pevné sazeničky. Bylinky vyžadují lehčený substrát s podílem písku, který snižuje vázání vody v půdě. Není chybou přimíchat do odlehčené směsi drobné kamínky granitu.

Zatímco semínka koriandru jsou velké téměř jako nové koření, osivo tymiánu je drobnější než mák. Semínka vysévejte na povrch zarovnaného vlhkého substrátu s citem, aby nebyl výsev prihustý. Zasypte jejich jemnou vrstvičkou zeminy, písku nebo drobnými kamínky a dopřejte jim během klíčení dostatek vlhkosti a tepla. Abyste zamezili padání děložních rostlin, používejte sterilovaný substrát nebo zálivku fungicidním přípravkem.

Po tom, co se na rostlinkách objeví první pravé lístky, přesaďte je do sadbovací nebo samostatných kontejnerů. V nich během několika týdnů zmocnil natolik, že se přiblíží těm ze zahradního centra.

Na balkón i do zahrádky

Čím lepší podmínky pro pěstování bylinek máte, tím větší úrody se dočkáte. Všechny s výjimkou máty vyžadují slunné stanoviště, které není problém od jara do podzimu zajistit ať už na okenním parapetu nebo na balkoně či záhonu na zahrádce. Bez slunce a minerálů není pronikavých vůní. Většinu bylinek pěstujeme v nádobách jako letničky.

Květník pro pěstování bylinek by měl mít průměr nejméně 20 centimetrů a lépe poslouží hliněný než z plastu. Na dno nasypte drenážní vrstvu z kameniva a sazeničku zasaďte do připraveného substrátu. Ten základní si namícháte z jednoho dílu písku, jednoho dílu vyzrálého kompostu a dvou dílů zeminy. Při mátě můžete písek vynechat, levandule, šalvěj a rozmarýn budou prosperovat lépe, pokud do substrátu přimícháte i vápenaté kamenivo.

Bohatší výsadbu vám zajistí větší výsadbu nádoby, jako například truhlíky. Při kombinování různých bylinek v jedné nádobě třeba myslet na to, že některé jsou expanzivnější než jiné. Máta by velmi rychle pridusila v růstu mateřídoušku, takže samostatná nádoba jí sluší víc.

Při výsadbě do volné půdy nehledejte pouze záhony v zahradě. Jelikož mnohé bylinky jsou víceletými rostlinami či trvalkami, sluší jim stanoviska, na kterých vás potěší voňavým obrostem každý rok. Meduňku s mátou vysaďte na zastíněné místo k zahradnímu zdroji vody, rozmarýn prepašujte na chráněné místo v skalce a pažitce vyrobte při kompostech vyvýšený záhon z desek. Při bylinkách ze Středomoří počkejte na výsadbu až do druhé poloviny května, kdy se půda dostatečně prohřeje. Pokud se bazalce v minulých letech na záhoně nedařilo, na vině byl chlad.

Udržujte je ve formě

Bylinky třeba pravidelně formovat střihem, aby neprerastali. Velikost obrostu by měla odpovídat podmínkám, do kterých jste bylinky vysadili. Čím menší nádoba, tím by měl být vzrůst nižší. Častým sestřihem získáte nejen drahocenné bylinky do kuchyně, ale i hustší obrost. Rozmarýn, který vám v zahradě vyroste do 150-centimetrové výšky, nenechte vyrůstat do nebes v malém květník.

Pokud jste si připravili při výsadbě kvalitní substrát, přihnojování nemusíte věnovat pozornost. Více než na dusíku pro růst zelené hmoty záleží na tom, zda půda obsahuje minerály důležité pro tvorbu vonných olejů a silic. Experimentujte s různými druhy kompostů a zjistíte, že rozdíly jsou propastné.

Sezóna je omezena

V našem klimatickém pásmu nelze očekávat, že se vám podaří pěstovat bylinky iv zimních měsících v teple domova za oknem. Světla je příliš málo a v prosvětlené zimní zahradě bylinky upadnou do spánkového režimu, aby v plné síle vyrostli s příchodem jara.

euro