Trávě musíte pomoci růst

Nejnovější články

Share

Toužíte po měkkoučké zeleném koberci, který by zdobil váš dvůr no nedaří se vám? Přečtěte si naše rady a možná zjistíte, kde děláte chyby.

Vše, co byste měli vědět o trávníku
Pokud se vám nedaří vypěstovat dokonalý anglický trávník, není to jen tím že jste si koupili levnou směs osiva ze supermarketu a vaše sekačka nepatří mezi nejlepší. Na vině je odlišná klima Slovenska. Chcete-li se přiblížit k dokonalosti, počítejte s vyššími náklady a časovou náročností.

Trávy jsou odpovědí přírody na poptávku živočichů po rostlinné obživě. Rychle rostou, rozmnožují se silným odnožováním trsů, daří se jim ve všech klimatických pásmech a rychle se regenerují. Jelikož měkký zelený koberec je atraktivnější než střapatá žlutá savana, pěstování vyžaduje pozornost a taktiku.

ze světa
Zelené trávníky jsou v Británii na ústupu
Pokud udržované trávníky vytisknou přirozenou zeleň, znamená to rozsáhlý úhyn hmyzu, který při hledání nektaru opylují plodiny živící lidstvo. Uvědomili si to i Britové, kteří po rozsáhlé kampani Sarah Raven z BBC mění městské a venkovské trávníky na louky divokých květin. Nad oddychovými zónami se opět začínají třepetat barevné křídla motýlů a ozývá se bzukot divokých včel, čmeláků a drobných opylovačů. V prodejní síti jsou po celé zemi květiny produkující nektar značené nepřehlédnutelným symbolem včely.

Velké přírodní louky protkávají i park ve kterém se budou konat v Londýně letní olympijské hry. O změny žádá samosprávy i kampaň Britain in Bloom (Británie v květech), která od roku 1963 vyzývá krajinu pro zkrášlování místa a venkova. Povzbuzuje samosprávy, aby oživili krajinu loukami a utlumily péči o zelené trávníky a výsadbu přešlechtěných květů bez nektaru. Města každoročně soutěží o titul nejkrásnějšího. Nový koncept šetří peníze na údržbu veřejných prostranství a obnovuje pestrost přírody.

Více se dozvíte z televizní kampaně Bees, Butterflies and Blooms.

Foto: rhs.org.uk
Různé směsi osiv obsahují jiné složení travních druhů, aby vyhověli vkusu spotřebitele.

Ozdobný trávník zátěž nesnese
Za nejatraktivnější se považují sytě zelené svěží porosty, které svou hustotou a uniformitou připomínají koberce. Daří se jim v mírném klimatickém pásmu s teplými zimami a dostatkem vlhkosti v průběhu celoroční sezóny. Pro tento účel osivári šlechtí několik druhů kostřavy a psineček.

Mají tenké listy a tvoří nízké, jemné trsy. Jejich atraktivní vzhled však kontrastuje s jejich slabou odolností vůči poškození. Velmi špatně se regenerují při zašlapaných do země a při sečení vyžadují precizní a ostrý řez.

Pro ozdobný trávník je typický pomalý růst, který však třeba regulovat sekáním v 3 až 4-denním intervalu, aby lístky zůstávaly tenké a svěží. Výška porostu je pouze zřídka vyšší než 3 centimetry, na údržbu však třeba vřetenovou sekačku s čistým řezem. Jak psineček, tak kostřava jsou citlivé na nedostatek vláhy, takže závlahový systém je téměř nezbytností. Jelikož tyto jemné traviny jsou citlivé na zanedbání péče, počítejte s časem potřebným pro pravidelné ošetřování.

Silný porost pro užitek
Pro užitkové trávníky je typická silná regenerace, která souvisí s intenzivním růstem travin. Kromě lístků mají silné stébla, které odolávají poškození. Proto jsou užitné trávníky vyšší než ozdobné. Typickými travinami je jílek, lipnice a bojínek, které najdete v mnoha travnatých směsích na trhu.

Výhodou je, že krátkodobé výpadky v údržbě, či nedostatek vody nemají takové devastující následky, jako při ozdobných trávnících. Počítejte však s pravidelným sekáním v týdenním intervalu. Od kvality sečení se odvíjí vzhled trávníku. Čím preciznější budete, tím celistvější vzhled lze dosáhnout.

Užitkové trávníky mají natolik silnou regeneraci, že dokáží odolat zátěží na sportovištích, vycházkových loukách či dětských hřištích.

Směsi osiv jsou kompromisem
Každá travnatá směs je pro spotřebitele jistým kompromisem. Osivári kombinují různé kultivary a odrůdy trav tak, aby ani při poškození plocha trávníku nezůstala prázdná. Ne vždy si však můžete být jisti, že travní směs kterou jste si zvolili bude pro vás ideální. Osiva pocházejí z různých koutů světa a ne všem se u nás bude dařit.

Čtěte pozorně
Jaké semena na co použít
Kostřava červená – travní druh s jemnými, úzkými listy, sytě zelenou barvou. Vytváří velmi hustý travní koberec. Je vysoce odolná proti chladu, snáší nízké sečení, je méně odolná vůči zátěži. Na místech s ne nejvhodnějšími podmínkami vytlačuje ostatní druhy z trávníku a stává se dominantní. Vhodná na všechny typy trávníků různého využití.
Psineček – travní druh, který snáší nízké sekání, ale vyžaduje intenzivní péči. Použije se zejména ve speciálních travních směsích. Vytváří velmi hustý, jemný travní koberec, nevýhodou je tvorba plsti.

euro